اسفند ۱۸, ۱۳۹۹ ۲۰:۳۶ Asia/Dushanbe

فردا (سه شنبه) 25 رجب 1442 هجری قمری مصادف با نهم مارس 2021 سالروز شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع) هفتمین پیشوای مسلمانان جهان است.

امام موسی کاظم (ع) در مکتب بزرگ علمی پدرشان حضرت امام جعفر صادق (ع) که دانشمندان بسیاری در آن حضور داشتند شرکت می‌کردند و با بهره مندی از فضایل پدر در صفات و ویژگیهای عالی اخلاقی همچون پارسایی، استقامت، شجاعت و عدالت خواهی، الگویی برجسته شدند.

امام موسی کاظم (ع) حدود 35 سال امامت مسلمانان را برعهده داشتند و مدت زیادی از این سالها را در حبس و تبعید گذراندند و این شرایط نشان می دهد که در دوران ایشان، سختگیری حاکمان عباسی به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) افزایش یافته بود.

آنچه امام موسی کاظم(ع) را ضد شرایط موجود برمی‌انگیخت، نظام فاسد سیاسی و اجتماعی حاکم بر مسلمانان بود و در چنین موقعیتی، امام بر آگاهی های سیاسی و اجتماعی مردم می افزودند و روش حاکمان بنی عباس را مغایر با ارزشهای اسلام می دانستند.

هارون الرشید از خلفای عباسی حاکم وقت که نمی خواست مردم از دریای بیکران علم و فضیلت حضرت موسی کاظم (ع ) بهره ببرند، با دسیسه ای ایشان را در زندان مسموم کرد و آن حضرت در سن 55 سالگی در سال 183 هجری قمری به شهادت رسیدند و حرم ایشان قرن هاست که در شهر کاظمین عراق زیارتگاه دلدادگان خاندان نبوت است.

صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) را به همه مسلمانان تسلیت می گوید.

کلیدواژه