فروردین ۱۹, ۱۴۰۰ ۰۸:۵۱ Asia/Dushanbe
  • همکاری‌های دو کشور در برقراری صلح، ثبات و امنیت منطقه بسیار حائز اهمیت است
    همکاری‌های دو کشور در برقراری صلح، ثبات و امنیت منطقه بسیار حائز اهمیت است

روابط ایران و تاجیکستان همواره با اهمیت بوده  و این اهمیت بیش ازهرچیز به سبب پیوندهای میان دو کشور است .

با تاکید براستفاده ازظرفیت های موجود برای تقویت روابط  دو جانبه؛ وزیر دفاع تاجیکستان روز 6 آوریل در تهران با وزیر دفاع ایران  دیدار ودر باره جنبه های مختلف روابط دوجانبه به ویژه تقویت  همکاری های دو کشور در زمینه امنیت؛ گفت و گو و تبادل نظر کرد.

امیر سرتیپ "امیر حاتمی" وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دیداربا سپهبد «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع تاجیکستان و هیئت همراه با بیان اینکه توسعه حضور داعش و گروه‌های افراط‌ گرا در برخی کشورهای منطقه موضوع مهم و حساسی است، گفت؛ همواره مخالفت خود را با حضور نیروهای فرامنطقه ای در جنگ‌ها و درگیری‌های مختلف اعلام کرده‌ایم و تفاوتی نمی‌کند این حضور در سوریه، عراق، افغانستان باشد یا در جای دیگر.

امیر حاتمی تصریح کرد؛ جمهوری اسلامی ایران با رویکرد حل‌وفصل مشکلات و مسائل منطقه با حضور و مشارکت خود کشورهای منطقه، هزینه زیادی برای بازگشت صلح و ثبات در منطقه متحمل شده است که مهم‌ترین و البته جبران ناپذیرتربن آن شهادت سردار سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی بوده است.

سپهبد «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع تاجیکستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در جمهوری اسلامی ایران،همکاری‌های دو کشور را در برقراری صلح، ثبات و امنیت منطقه بسیار حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: مناقشه ها و ناامنی‌های موجود در منطقه ضرورت همکاری های دو کشور را در مقابله با تروریسم، مبارزه با قاچاق، مواد مخدر و همچنین توسعه و تحکیم امنیت منطقه‌ای دو چندان می کند.

حسین عسگریان کارشناس مسایل آسیای میانه  با اشاره به  فعالیت گروه‌های تروریستی  در منطقه؛ همکاری های امنیتی بین دو کشور را ضروری می داند و معتقد است ؛ که در صورت بروز ناآرامی و بی‌ثباتی درآن، کل منطقه تحت تأثیر قرار می‌گیرد. وی تصریح می کند ؛اکنون بعد از شکست داعش در سوریه و عراق نگرانی‌هایی از حضور و فعالیت مجدد نیروهای داعشی در کشورهای آسیای مرکزی وجود دارد؛ لذا همکاری ایران با کشورهای منطقه ازجمله تاجیکستان می‌تواند به صلح و ثبات منطقه و درنهایت امنیت آن کمک کند.

نقش ایران در  برقراری صلح و پایان مناقشه در تاجیکستان  و همچنین مشارکت  فعال  در کمک به حل مناقشه قره باغ و  پیشبرد مذاکرات صلح در افغانستان ازاقداماتی است که رویکردها درسیاست  های منطقه ای  جمهوری اسلامی ایران را نشان می دهد.از این دید گاه؛ تاکید  وزیر دفاع  ایران بر همکاری های دفاعی و تسلیحاتی و استقبال تاجیکستان از این پیشنهاد  فرصت جدیدی برای همکاری های امنیتی  درمنطقه ای ایجاد خواهد کرد. 

"محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران  در حاشیه کنفرانس "قلب آسیا" که اخیرا  در تاجیکستان برگزارشد بر همین نکته تاکید کرد وبا اشاره به پایان دوره تک قطبی و غرب سالاری در نظام بین الملل، اهمیت آسیا و کشورهای منطقه در معادلات امنیتی و روابط بین الملل را خاطر نشان کرد.

اگر از این منظر به مناسبات ایران با کشوهای آسیای مرکزی  نگریسته شود، می‌توان به این جمع‌بندی رسید که  تقویت همگرایی های امنیتی و استفاده ازظرفیت های درون منطقه ای یک ضرورت راهبردی است. به عبارتی دیگر باید گفت؛ ایران و آسیای مرکزی به دلیل موقعیت ویژه ژئوپلیتیک، اقتصادی، تمدنی و استراتژیک همواره در معرض تهدیدهای گوناگون قرار داشته اند و این مسئله ضرورت همکاری  استراتژیک و امنیتی را برای کشورهای منطقه  ایجاد کرده است.

سفر سپهبد «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع تاجیکستان به تهران ومذاکرات وی و هیات همراه با  امیر سرتیپ "امیر حاتمی" وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران را می بایست در همین چارچوب ارزیابی کرد.

بیشتر بخوانید:

 

کلیدواژه