اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰ ۱۵:۵۴ Asia/Dushanbe
  • بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت روز جهانی قدس

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت روز جهانی قدس با اشاره به تغییر موازنه‌ قوا به نفع دنیای اسلام، فرمودند: هم‌افزایی مسلمین بر محور قدس شریف، کابوس دشمن صهیونیست و حامیان آمریکایی و اروپایی آن است.

متن کامل بیانات رهبر معظّم انقلاب اسلامی به مناسبت روز جهانی قدس به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و الصلاة و السلام علی سیدنا محمد خاتم النبیین و اشرف الخلق اجمعین و علی آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین و من تَبِعَهُم بإحسانٍ الی یوم الدین

 

  • فلسطین: مهم ترین و زنده ترین مساله امت اسلامی

ماجرای فلسطین همچنان مهم ترین و زنده ترین مساله مشترک امت اسلامی است. سیاست های نظام سرمایه داری ظالم و سفّاک دست یک ملت را از خانه خود، از میهن و خاک آباء و اجدادی خود کوتاه کرده و در آن، رژیمی تروریست و مردمی بیگانه را نشانده است.

 

  • منطق تأسیس رژیم صهیونیستی

سست تر و بی پایه تر از منطق پوشالی تاسیس رژیم صهیونیستی چیست؟ اروپایی ها بنا بر ادعای خود به یهودیان در سال های جنگ جهانی دوم ظلم کرده اند. پس باید با آواره کردن ملتی در غرب آسیا و کشتارهای فجیع در آن کشور، انتقام یهودیان را گرفت...!

 

 

این منطقی است که دولت های غربی با حمایت بی دریغ و دیوانه وار خود از رژیم صهیونیستی به آن تکیه کرده و بدین گونه همه ادعای دروغین خود را در باب حقوق بشر و دموکراسی تخطئه کرده اند. و این ماجرای خنده آور و گریه آور بیش از هفتاد سال است که ادامه دارد و هر از چندی برگ دیگری بر آن افزوده می شود.

 

 

  • مبارزه با رژیم صهیونیستی وظیفه ای همگانی

صهیونیست ها فلسطین غصب شده را از روز اول به یک پایگاه تروریسم تبدیل کرده اند. اسرائیل نه یک کشور که یک پادگان تروریستی علیه ملت فلسطین و دیگر ملت های مسلمان است. مبارزه با این رژیم سفاک، مبارزه با ظلم و مبارزه با تروریسم است و این وظیفه ای همگانی است.

 

  • ضعف و تفرقه در امت اسلامی زمینه ساز غصب فلسطین

یک نکته قابل توجه این است که اگرچه دولت غاصب در سال 1948 تأسیس شد ولی مقدمات دست اندازی به این نقطه‌ی حساس از منطقه اسلامی، سال ها پیش از آن آغاز شده بود. این سال ها مقارن است با دخالت فعال غرب در کشورهای اسلامی برای حاکم کردن سکولاریسم، و ناسیونالیسم افراطی و کور و به قدرت رساندن دولت های مستبد و شیفته یا دست نشانده‌ی غرب. مطالعه حوادث آن سال ها در ایران و ترکیه و کشورهای عربی غرب آسیا تا شمال آفریقا این حقیقت تلخ را آشکار می کند که ضعف و تفرقه در امت اسلامی زمینه ساز فاجعه غصب فلسطین شد و این ضربه از سوی جهان استکبار بر امت اسلامی وارد آمد.

 

  • هم افزایی اردوگاه غرب و شرق با سرمایه داران صهیونیست در مساله غصب فلسطین

این عبرت آموز است که در آن مقطع هر دو اردوگاه سرمایه داری و کمونیسم با قارون های صهیونیست به هم افزایی رسیدند؛ انگلیس اصل توطئه را طراحی و پیگیری کرد. سرمایه داران صهیونیست اجرای آن را با پول و سلاح بر عهده گرفتند و شوروی اولین دولتی بود که تأسیس دولت نامشروع را به رسمیت شناخت و انبوه یهودیان را به آنجا اعزام کرد.

رژیم غاصب محصول آن وضعیت در جهان اسلام از سویی و این توطئه وتهاجم و تجاوز اروپایی از سوی دیگر بود.

 

  • تغییر موازنه قوا در دنیای کنونی به نفع دنیای اسلام

امروز دیگر وضع جهان مانند آن روز نیست؛ ما باید این حقیقت را مد نظر داشته باشیم. امروز موازنه قوا به نفع دنیای اسلام تغییر یافته است. حوادث گوناگون سیاسی و اجتماعی در اروپا و آمریکا، ضعف ها و اختلالات عمیق ساختاری و مدیریتی و اخلاقیِ غربی ها را در برابر جهانیان عریان کرد. قضایای انتخابات در آمریکا و آزمون به شدت رسوای مدیران پرمدعا و متکبر آن، و نیز مواجهه ی یک ساله‌ی ناموفق با کرونای همه گیر در آمریکا و اروپا و حواشی شرم آور آن، و آشفتگی های سیاسی و اجتماعی اخیر در مهم ترین کشورهای اروپایی همه نشانه سیر نزولی و افولی اردوگاه غرب است.

 

در سوی دیگر رشد نیروهای مقاومت در حساس ترین مناطق اسلامی، رشد توانایی های دفاعی و هجومی آنان، رشد خودآگاهی و انگیزه و امید در ملت های مسلمان، رشد گرایش به شعارهای اسلامی و قرآنی، رشد علمی، رشد استقلال طلبی و خود اتکایی در ملت ها، نشانه های مبارکی است که آینده بهتر را نوید می دهد.

 

 

  • لزوم هم افزایی کشورهای مسلمان بر محور فلسطین و قدس

در این آینده مبارک، باید هم افزایی کشورهای مسلمان یک هدف عمده و اساسی باشد و این چندان دور از دسترس به نظر نمی رسد. محور این هم افزایی قضیه فلسطین به معنی همه‌ی کشور و سرنوشت قدس شریف است. این همان حقیقتی است که دل نورانی امام خمینی عظیم (رحمت الله علیه) را به اعلام روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه رمضان هدایت کرد.

هم افزایی مسلمین بر محور قدس شریف، کابوس دشمن صهیونیست و حامیان آمریکایی و اروپایی آن است. طرح ناکام «معامله قرن» و سپس تلاش برای عادی سازی روابط چند دولت ضعیف عربی با رژیم غاصب، تلاش های مذبوحانه برای فرار از آن کابوس است.

من قاطعانه می گویم این تلاش ها به جایی نخواهد رسید؛ سیر حرکت نزولی و رو به زوال رژیم دشمن صهیونیستی آغاز شده و وقفه نخواهد داشت.

 

  • عوامل سرنوشت ساز آینده: تداوم مقاومت در سرزمین های اشغالی و حمایت جهانی مسلمانان از مجاهدان فلسطینی

دو عامل مهم تعیین کننده آینده است: اول -و مهم تر- تداوم مقاومت در داخل سرزمین های فلسطین و تقویت خط جهاد و شهادت، و دوم، حمایت جهانی دولت ها و ملت های مسلمان در سراسر جهان از مجاهدان فلسطینی.

 

همه -دولتمردان، روشنفکران، عالمان دینی، احزاب و گروه ها، جوانان غیور و دیگر قشرها- باید جایگاه خود را در این حرکت سراسری بیابیم و نقش ایفا کنیم. این است آن چیزی که کید دشمن را باطل می کند و برای این وعده الهی: "أَمْ یُرِیدُونَ کَیْداً فَالَّذِینَ کَفَرُوا هُمُ الْمَکِیدُونَ" («یا می خواهند نیرنگی بزنند و(لی) آنان که کافر شده اند خود دچار نیرنگ شده اند» -سوره طور؛ آیه 42)، مصداقی آخرالزمانی به وجود می آورد: "وَاللَّهُ غالِبٌ عَلىٰ أَمرِهِ وَلٰکِنَّ أَکثَرَ النّاسِ لا یَعلَمونَ" («... و خدا بر کار خویش چیره است ولی بیشتر مردم نمی دانند» -سوره یوسف؛ بخشی از آیه 21).

 

(بخش عربی)

مایلم اندکی با جوانان عرب به زبان خود آنان سخن بگویم:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر همه آزادگان عرب، به ویژه جوانان و سلام به مردم مقاوم فلسطین و قدس و مُرابِطون در مسجدالاقصی

سلام بر شهدای مقاومت و خیل عظیم مجاهدانی که در این راه جان خود را تقدیم کرده اند؛ به ویژه شهید شیخ احمد یاسین و شهید عباس موسوی و شهید فتحی شقاقی و شهید عماد مغنیه و شهید عبدالعزیز رنتیسی و شهید ابومهدی المهندس و سرانجام چهره برجسته شهیدان مقاومت، شهید قاسم سلیمانی که هر یک پس از حیات پربار و پربرکت، با شهادت خود نیز تأثیرات مهمی در محیط مقاومت برجا گذاشتند.

مجاهدت فلسطینیان و خون پاک شهیدان مقاومت توانسته است این پرچم مبارک را برافراشته نگه دارد و قدرت درونی جهاد فلسطینی را صدها برابر کند؛ جوان فلسطینی یک روز با پرتاب سنگ از خود دفاع می کرد و امروز با پرتاب موشکِ نقطه زن به دشمن پاسخ می دهد.

فلسطین و قدس در قرآن مجید "سرزمین مقدس" نامیده شده است؛ ده ها سال است که این سرزمین پاک در اشغال ناپاک ترین و خبیث ترین آحاد بشر است. شیاطینی که انسان های شریف را به خاک و خون می کشند و آنگاه با وقاحت به آن اعتراف می کنند. نژادپرستانی که در بیش از هفتاد سال، صاحبان سرزمین را با قتل و غارت و حبس و شکنجه معذّب ساخته اند ولی بحمدالله نتوانسته اند اراده آنها را مقهور کنند.

فلسطین زنده است و به جهاد ادامه می دهد و به کمک خدا سرانجام خواهد توانست بر دشمن خبیث فائق آید. قدس شریف و همه فلسطین متعلق به مردم آن است و به آنان برخواهد گشت. ان شاءالله «و این [کار] بر خدا دشوار نیست».

در قضیه فلسطین همه دولت ها و ملت های مسلمان دارای وظیفه و مسوولیتند ولی محور مجاهدت، خود فلسطینیانند که امروز در درون سرزمین و بیرون آن حدود چهارده میلیون نفرند. وحدت و عزم واحد این جمع خواهد توانست کاری بزرگ صورت دهد. امروز وحدت، بزرگ ترین سلاح فلسطینی ها است.

دشمنان وحدت فلسطینی، رژیم صهیونیستی و آمریکا و برخی قدرت های سیاسی دیگرند. اما اگر از درون خود جامعه فلسطینی وحدت شکنی نشود، دشمنان بیرونی نخواهند توانست کاری بکنند. محور این وحدت باید جهاد داخلی و عدم اعتماد به دشمنان باشد. دشمن اصلی فلسطینیان، یعنی آمریکا و انگلیس و صهیونیست های خبیث را نباید تکیه گاه سیاست های فلسطینی قرار داد.

فلسطینی ها -چه در غزه، چه در قدس و کرانه باختری، چه در سرزمین های 1948 و حتی چه در اردوگاه ها- همه یک واحد را تشکیل می دهند و باید راهبرد به هم پیوستگی را در پیش بگیرند. هر بخش باید از بخش های دیگر دفاع کند و به هنگام فشار بر آنها از ابزارهای در اختیار خود استفاده کند.

امید به پیروزی، امروز از همیشه بیشتر است. موازنه قوا به نفع فلسطینی ها به شدت تغییر کرده است؛ دشمن صهیونیست سال به سال ضعیف تر شده است؛ ارتشَش که خود را «ارتشی که هرگز شکست نمی خورد» معرفی می کرد امروز پس از تجربه [جنگ] 33 روزه در لبنان و تجربه [جنگ های] 22 روزه و 8 روزه در غزه، به ارتشی که «رنگ پیروزی را نخواهد دید» تبدیل شده است. وضعیت سیاسی آن، که ناگزیر از چهار انتخابات در دو سال است، و وضعیت امنیت آن که به طور پی در پی دچار شکست می شود، و میل روز افزون یهودیان به مهاجرت معکوس، مایه فضاحت آن رژیم پرمدعا شده است. تلاش پیگیر با کمک آمریکا برای عادی سازی با چند کشور عربی، خود نشانه دیگری از ضعف آن رژیم است و البته این هم کمکی به او نخواهد کرد و فساد و ناامنی را در [میان] آنها گسترش خواهد داد.

البته این حقایق نباید وظیفه سنگین دیگران را در قبال این حرکت از یاد ببرد. علمای مسلمان و مسیحی باید عادی سازی را حرام شرعی اعلام کنند و روشنفکران و آزادگان، نتایج این خیانت را که خنجری از پشت به فلسطین است برای همه تشریح نمایند.

در نقطه‌ی مقابل روند نزولی رژیم، افزایش توانایی های جبهه مقاومت، بشارت آینده‌ی درخشان است: افزایش قدرت دفاعی و نظامی، خودکفایی در ساخت سلاح های موثر، اعتماد به نفس مجاهدان، خودآگاهی روز افزون جوانان، گسترش دایره مقاومت به سراسر کشور فلسطین و به بیرون از آن، خیزش اخیر جوانان در دفاع از مسجدالاقصی و انعکاس توأمان مجاهدت و مظلومیت ملت فلسطین در افکار عمومی بسیاری از مناطق جهان.

منطق مبارزه‌ی فلسطینی هم که از سوی جمهوری اسلامی در اسناد سازمان ملل به ثبت رسیده، منطقی مترقی و جذاب است: مبارزان فلسطینی می توانند یک همه پرسی را از همه ساکنان اصلی فلسطین مطرح کنند. این همه پرسی، نظام سیاسی کشور را معین می کند و ساکنان اصلی از هر قوم و دین از جمله آوارگان فلسطینی در آن شرکت خواهند کرد؛ آن نظام سیاسی، آوارگان را به داخل برمی‌گرداند و سرنوشت بیگانگانِ سَکنی گزیده را تعیین می کند.

این مطالبه بر مبنای دموکراسی رایجی است که در دنیا پذیرفته شده و هیچ کس در مترقی بودن آن نمی تواند خدشه کند. مجاهدان فلسطینی، مبارزه مشروع و اخلاقی خود با رژیم غاصب را باید به قدری ادامه دهند که ناچار به قبول این مطالبه شود.

به نام خدا به جلو حرکت کنید و بدانید که «قطعا خدا به کسی که [دین] او را یاری می کند، یاری می دهد».

والسلام علیکم و رحمة الله

کلیدواژه