اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰ ۱۷:۲۲ Asia/Dushanbe
  • صابری: «شاهنامه» برای مردم ایران و تاجیکستان اثری ماندگار و گرامی است
    صابری: «شاهنامه» برای مردم ایران و تاجیکستان اثری ماندگار و گرامی است

سفیر ایران در دوشنبه در پیامی به مناسبت بیست و پنجم اردیبهشت و پانزدهم می که در تقویم ایران روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی نامگذاری شده است برای دو ملت ایران و تاجیکستان سربلندی، آرامش، پیشرفت و نیکو احوالی آرزو کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی  صدای خراسان به نقل از خبرگزاری ایسنا؛«محمد تقی صابری»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان روز جمعه در این پیام نوشت: حکیم فرزانه توس و اثر گرانمایه اش «شاهنامه» برای مردم ایران همانند هم زبانان تاجیکشان اثری ماندگار، گرامی و سزاوار احترام ابدی است.

صابری افزود: شاهنامه، سند هویت ایران کهن از دیرپاترین تمدن‌های شناخته شده جهان است و شعر فاخر فردوسی پاسدار زبان پارسی و گنجینه ای ماندگار از آموزه‌های توحیدی و اخلاقی است که با نام خدا شروع می‌شود و سرشار از مفاهیمی همانند دانش اندوزی، عدالت، دادگری، نیکوکاری و خردورزی است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان تاکید کرد: موجب افتخار است که پارسی زبانان، مفاخر ارزشمندی چون رودکی، سعدی، حافظ و مولوی و حکیمانی همچون فردوسی را طی قرن ها به جامعه بشریت عرضه کرده اند.

 هر سال در 25 اردیبهشت روز فردوسی در شهر مشهد که زادگاه و آرامگاه این شاعر و حکیم ایرانی است و نیز در سایر شهرهای ایران مراسم ویژه ای برگزار می شود.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه