دی ۰۱, ۱۳۹۵ ۱۳:۵۷ Asia/Dushanbe
  • تفسیر- آغاز سفر دوره ای رئیس جمهوری اسلامی ایران به منطقه          

"حسن روحانی" رئیس جمهوری اسلامی ایران دور جدید سفرهای منطقه ای خود را صبح امروز ( چهارشنبه - 21 دسامبر)  با سفر به ارمنستان آغاز کرد.

هدف از این سفر دوره ای ، تقویت مناسبات و تعمیق همکاری های تهران با همسایگان و کشورهای منطقه است .

روحانی پیش از سفر به ارمنستان در جمع خبرنگاران در تهران اعلام کرد، ایران در پی افزایش حجم مناسبات اقتصادی با سه کشور حوزه قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی شامل ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان است . مذاکره هیات های عالیرتبه دو کشور، امضای چند سند همکاری میان مقام های ایران و ارمنستان و برگزاری همایش بازرگانان دوکشور از جمله برنامه های سفر جاری حسن روحانی به ارمنستان اعلام شده است .

 گسترش روابط ایران و کشورهای  حوزه قفقاز از اهمیت بسیار زیادی برای توسعه مناسبات دو وچند جانبه با  کشورهای منطقه برخوردار است .از این رو توسعه  مناسبات متوازن تهران با همسایگان و کشورهای پیرامونی  که ازلحاظ اقتصادی و امنیت ملی اهمیت فوق العاده ای دارند ، در دستور کار سیاست خارجی تهران قرار دارد . برهمین اساس طی نزدیک به چهار دهه گذشته ، تهران گسترش رابطه با کشورهای همسایه را از جمله اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است .

 رابطه ایران با کشورهای همسایه از جمله ارمنستان نیز طی چند سال گذشته روند مثبتی داشته است . در حال حاضر ، ایران و ارمنستان در بخش های انرژی ، سرمایه گذاری ، امور کشاورزی و دامپروری با یکدیگر همکاری دارند . احداث نیروگاه برق در ارمنستان ، احداث خط لوله انتقال گاز ایران به ارمنستان واحداث خطوط جاده ای و ارتباطی درارمنستان را باید از جمله نمونه های سرمایه گذاری ایران در ارمنستان اعلام کرد .

این سرمایه گذاری ها نشان دهنده علاقه تهران به گسترش رابطه با کشورهای همسایه بویژه ارمنستان است . برغم سرمایه گذاری های قابل توجه ایران در ارمنستان ، اما تجارت دوکشور بسیار ضعیف است و در سطح بسیار نازلی قرار دارد . جمهوری اسلامی ایران طی چند سال گذشته پیشنهاد سرمایه گذاری و فعالیت در اراضی زراعی و دامپروری ارمنستان را مطرح کرده و منتظر پاسخ ارمنستان است . حضور ایران در اراضی ارمنستان می تواند بسیاری از مشکلات مردم این کشور بویژه در زمینه بیکاری را حل و فصل کند . به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی ، بخش زیادی از جمعیت ارمنستان به روسیه ، اروپا ، آمریکا و کشورهای همسایه مهاجرت کرده اند . در این شرایط ، حضور ایران در ارمنستان ضمن کارآفرینی و ایجاد اشتغال ، می تواند برای تقویت اقتصاد  این کشور حوزه قفقاز جنوبی ، حائز اهیمت تلقی شود . بدیهی است که ، به اجرا در آوردن اسناد و توافقنامه های همکاری ایران و ارمنستان امکان تحول عمیق در مناسبات متقابل را فراهم خواهد کرد .

جدا از همکاری های اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی ، در حوزه چالش ها و مناقشات منطقه ای نیز در خصوص مناقشه ارضی ارمنستان با جمهوری آذربایجان ، تهران همواره برای کمک به پایان دادن به این مناقشه ارضی اعلام آمادگی کرده است . واقعیت آن است که ، برخورداری از رابطه دوستانه و نزدیک با جمهوری آذربایجان و ارمنستان ، امکان مشارکت ایران برای پایان دادن به مناقشه قراباغ را فراهم می سازد . چنانکه پیش از این نیز ایران در این زمینه گام هایی برداشته است . ایران طی سال های اخیر روابط نزدیکی با این سه کشور حوزه قفقاز و آسیای مرکزی برقرار کرده است . ارمنستان ، قزاقستان و قرقیزستان نیزکه در برنامه ادامه این سفر قراردارند ؛ بخشی از کریدور ایران برای اتصال به غرب ، شرق وشمال هستند. بدیهی است که در صورت بهره برداری ازاین مسیرارتباطی ، کشورهای واقع در طول این مسیر ، به دلیل همکاری با ایران از رشد چشمگیری در بخش های اقتصادی و تجاری برخوردار خواهند شد .  گسترش مناسبات تجاری و سرمایه گذاری در چارچوب توانمندی های ایران  و کشورهای منطقه سبب تقویت همگرایی های منطقه ای نیز خواهد شد . این همگرایی پیش نیاز تقویت و امنیت جمعی و مقابله با تهدیدهای  مشترک در منطقه است .