شهریور ۰۸, ۱۳۹۵ ۰۸:۲۳ Asia/Dushanbe
  • نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی مجوز سازمان ملل را گرفتند

نیروهای نظامی شش کشور عضو سازمان پیمان امنیت جمعی برای نخستین بار تحت نظارت سازمان ملل متحد رزمایش صلح بانی برگزار کردند و مجوز شرکت در عملیات های بشر دوستانه این سازمان را دریافت نمودند.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از سایت شبکه تلویزیونی " میر24 "، نیروهای نظامی روسیه، بلاروس، ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان  طی 5 روز رزمایش مشترک در قلمرو بلاروس تحت نظارت سازمان ملل متحد، روند کمک رسانی به پناهندگان با هماهنگی سازمان صلیب سرخ جهانی و آزاد سازی افراد گروگان گرفته  شده توسط گروههای جنایی را براساس استانداردهای سازمان ملل متحد تمرین کردند.

 در جریان این رزمایش 5 روزه،  بیش از 1 هزار و 500 نفر از نیروهای نظامی شش کشور عضو سازمان پیمان امنیت جمعی همچنین کمک به بدرقه کاروان های امدادی برای ساکنان مناطق مورد نظر، جلوگیری از درگیری های مسلحانه و گشت زدن درمسیرهای تعیین شده برای تامین امنیت مردم غیرنظامی را تمرین نمودند.

نیکولای باردیوژا، دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی تاکید کرد، اکنون نیروهای نظامی این سازمان از حق مشارکت در عملیات صلح بانی سازمان ملل متحد برخوردار هستند و شورای امنیت نیز از میزان آمادگی این نیروها مطلع است، اما مشارکت نیروهای نظامی سازمان پیمان امنیت جمعی در عملیات صلح بانی و بشردوستانه سازمان ملل متحد در خارج نیاز به مجوز سران شش کشور عضو این پیمان خواهد داشت.

روسیه، بلاروس، ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان عضو سازمان پیمان امنیت جمعی هستند.