خرداد ۱۳, ۱۳۹۸ ۰۹:۵۹ Asia/Dushanbe
  • دیدار رئیس شورای اتحادیه اروپا با رئیس جمهور ازبکستان

رئیس شورای اتحادیه اروپا در سفر به «تاشکند» با رئیس جمهور ازبکستان دیدار و مسائل مهم منطقه را بررسی کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، «دونالد توسک» رئیس شورای اتحادیه اروپا در سفر به «تاشکند» با «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهور ازبکستان در این دیدار بر توسعه گفتگوی سیاسی موثر و همکاری‌های عملی با اتحادیه اروپا در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی، نوآوری، علمی، فنی، فرهنگی و انسانی تاکید کرد. همچنین تاکید شد که نخستین سفر رئیس شورای اتحادیه اروپا به ازبکستان که در بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین ازبکستان و اتحادیه اروپا انجام می‌گیرد، نشانه بارز تلاش‌های متقابل برای توسعه و تحکیم همکاری همه جانبه می‌باشد

در این دیدار برای گسترش بیش از پیش همکاری‌های عملی در زمینه‌های اقتصادی، بازرگانی، نوآوری و سرمایه گذاری‌ها، حمل و نقلی، علمی، آموزشی و بهداشتی توجه خاصی مبذول شد.  همچنین تاکید شد که اصلاحات در دست اجرا در ازبکستان برای آزادسازی اقتصادی امکاناتی را برای حضور بیشتر بازرگانان بزرگ اروپا، جذب فعال فن آوری‌های جدید به ازبکستان، تجربیات پیشرو و استانداردهای بالا را فراهم می‌کند

ازبکستان همکاری با بانک توسعه و بازسازی اروپا از سر گرفته است، اجرای نخستین طرح‌های مشترک با حضور بانک سرمایه گذاری اروپا در زمینه‌های اولویت دار اقتصاد ازبکستان آغاز شده است.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه ازبکستان، در تاریخ 16 نوامبر سال 1994 میلادی بین اتحادیه اروپا و ازبکستان روابط سیاسی برقرار شده و از ماه ژانویه سال 1995 میلادی در بروکسل سفارت این کشور فعالیت می‌کند.

 

کلیدواژه