۱۴ شهریور ۱۳۹۸, ۰۸:۵۶ Asia/Dushanbe
  • 2020آغاز ساخت نیروگاه هسته‌ای ازبکستان

مدیر کل شرکت دولتی «روس اتم» گفت: این شرکت برنامه‌ریزی کرده اقدامات ساخت نیروگاه هسته‌ای در ازبکستان را از سال 2020 میلادی آغاز کند.

به گزارش رادیو برون مرزی صدای خراسان به نقل از فارس ،لیخاچوف افزود: وظیفه عمده ما آغاز ساخت نیروگاه هسته‌ای در سال آینده است و قرارداد این طرح و تصمیمات مشترک برای تامین مالی آن در دست بررسی است.

وی اظهار داشت: پس از امضای قراردادی در مورد ساخت نیروگاه هسته‌ای طرفین تمام اسناد مورد نیاز را تدوین کردند و برنامه ریزی می‌کنیم تا پایان سال جاری میلادی کارهای مربوط به اجرای قرارداد را انجام دهیم.

لیخاچوف ادامه داد: در حال حاضر گفت‌وگوها بین وزارتخانه‌های 2 کشور درباره مسائل مالی در چارچوب قرارداد اعتباری آغاز شده است.

در آغاز ماه سپتامبر سال 2018 میلادی ازبکستان و روسیه قرارداد همکاری در ساخت نیروگاه هسته‌ای امضا کردند.

شرکت دولتی روس اتم برنامه ریزی کرده در ازبکستان یک نیروگاه شامل 2 بلوک روز نسل 3+ВВЭР-1200 احداث کند. بلوک اول تا سال 2028 میلادی به بهره برداری می‌رسد.

محل اولویت دار ساخت نیروگاه هسته‌ای نزدیک دریاچه «توزکان» در استان «جزخ» است.

پیشتر «جوره بیک میرزامحموداف» مدیر کل آژانس انرژی اتمی «اوزاتم» در ماه ژوئن سال جاری میلادی گفته بود که ازبکستان و روسیه تا پایان سال 2019 میلادی می‌توانند در مورد ساخت نیروگاه هسته‌ای قرارداد امضا کنند.

برنامه ریزی شده ازبکستان ساخت نیروگاه هسته‌ای را در سال 2022 میلادی آغاز کند.

در نتیجه راه اندازی این نیروگاه 3 میلیارد و 700 میلیون متر مکعب گاز صرفه جویی خواهد شد.

ازبکستان اگر حتی گاز صرفه جویی را بدون تبدیل صادر کند سالانه 550-600 میلیون دلار دریافت خواهد کرد.

در حال حاضر در ازبکستان بیش از 961 واحد شرکت مشترک از جمله 810 شرکت مشترک و 151 شرکت با 100 درصد سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران روسیه فعالیت می‌کنند.

در روسیه نیز بیش از 560 شرکت مشترک با سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران ازبکی در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

روسیه استقلال این کشور را در تاریخ 20 مارس سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

کلیدواژه

کامنت