دی ۲۸, ۱۳۹۸ ۱۸:۴۷ Asia/Dushanbe
  • مقام قرقیزستانی: فروش زمین های مرزی به تاجیکان خیانت است

معاون نخست وزیر قرقیزستان فروش زمین به تاجیکان را در مناطق مرز مشترک با تاجیکستان خیانت دانست.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل ازسامانه  24.Kg،  ژانش رزاق اف پس ازمذاکرات اخیر مرزی با تاجیکستان در نشست خبری در بیشکک گفته است درحالی که علامت گذاری مرز مشترک  دو کشور نهایی نشده است ساکنان ولایت باتکند زمینهای زیادی را به ساکنان ناحیه اسفره در ولایت سغد فروخته اند که روند تعیین خطوط مرزی را پیچیده تر می کند.

معاون نخست وزیر قرقیزستان بر این اساس تاکید کرد که فروش زمین های این منطقه به تاجیکان برای قرقیزستان که کشوری کوهستانی و کم زمین است، خیانت به شمار می رود.

 وی از اتباع  کشورش که زمین های خود را به تاجیکان فروخته اند به عنوان خائن یاد کرد و گفت : درشرایط کمبود زمین و چراگاه که موجب درگیری وتنش با ساکنان روستاهای تاجیک نشین درمناطق مورد اختلاف دوکشور می شود، فروش زمین باید به عنوان خیانت به وطن ارزیابی شود.

در پی مذاکرات اخیر مرزی مقامات تاجیکستان و قرقیزستان، طرف ها متعهد شدند 114 کیلومتر از مرز مشترک دو کشور را که بر سر آن توافق شده است علامت گذاری و درمدت یک ماه در پارلمان های دو کشور تصویب کنند.

همچنین قرار شد موضوع  معاوضه برخی مناطق مورد اختلاف تاجیکستان و قرقیزستان که به شکل شطرنجی در قلمرو این دو کشور واقع شده است، تا روز اول ماه مارس سال 2020 نهایی شود.

 

کلیدواژه

کامنت