فروردین ۱۴, ۱۳۹۹ ۰۸:۱۱ Asia/Dushanbe
  •  ابلاغ قوانین جدید دولت ترکمنستان

درشرایطی که ملت های منطقه و جهان به منظور پیشگیری از آلوده شدن به ویروس خطرناک کرونا به خانه نشینی روی آورده اند ، دولت عشق آباد قوانین جدیدی را در این ارتباط ابلاغ کرده است.

بر اساس این قوانین جدید ، دولت عشق آباد زدن ماسک و استفاده ازعنوان "ویروس کرونا" را در ترکمنستان ممنوع و تاکید کرده است ، هرکسی درمحافل عمومی درباره این ویروس سخن بگوید ، بازداشت خواهد کرد.

در پی شیوع ویروس کرونا ، بسیاری ازدولت ها و ملت های جهان با مشکلاتی بویژه درامور اقتصادی مواجه شده اند. بدیهی است که ترکمنستان نیز طی روزهای آتی به وجود برخی مشکلات اقتصادی اعتراف خواهد کرد.

درحالی که انکار وجود یک معضل عمومی ، می تواند مشکلات این دسته ازدولت ها را تشدید کند. دراین ارتباط ، "بهرام شریف اف" کارشناس تاجیکستان درامور اقتصادی ، می گوید:  "طی روزهای آتی ، مردم ترکمنستان و تاجیکستان شاهد افزایش نرخ تورم خواهند بود. زیرا این کشورها توانایی اقتصادی قوی ندارند، اما انتظار می رود این روند درآینده به نفع دولت های دوکشور جریان یابد".

به هر حال ، مقام های دولت عشق آباد نه تنها شیوع ویروس کرونا درخاک ترکمنستان را رد کرده ، بلکه استفاده ازاین عنوان در رسانه های محلی و یا بروشورهای اطلاعات بهداشتی را نیز ممنوع کرده اند.

به این ترتیب ، مأموران لباس‌شخصی درعشق‌آباد پایتخت ترکمنستان ، می‌توانند کسانی را که ماسک برصورت داشته باشند و یا دراماکن عمومی از ویروس کرونا سخن بگویند ، بازداشت کنند.

علاوه براین ، ازاین پس رسانه‌های ترکمنستان دیگر مجاز نیستند از "ویروس کرونا" نامی ببرند و این کلمه حتی از روی دفترچه‌های سلامت مدارس ، بیمارستان‌ها و اماکن عمومی این کشور نیز حذف شده است.

طی هفته های گذشته ، مقام های دولت عشق آباد همواره وجود ویروس کرونا درترکمنستان را تکذیب کرده اند .

درهمین ارتباط ، گزارشگران سازمان بدون مرز اعلام کرده اند ، دولت عشق آباد با ممنوع کردن استفاده از واژهٔ "ویروس کرونا" ، درعمل در راستای سرکوب اطلاع‌رسانی دربارهٔ بیماری همه‌گیر کوید-۱۹ گامی خطرناک برداشته و جان شهروندان ترکمنستان را درمعرض ‌خطر قرار داده است". 

مشخص نیست که مقام های دولت عشق آباد با انکار وجود ویروس کرونا ، چه هدفی را دنبال می کنند. اما اقدام جدید دولت عشق آباد را باید در راستای وجود فضای بسته و تلاش مقام های ترکمنستان - که دربرخی موارد برای خود قداست قائل هستند - جهت نشان دادن تفاوت میان این کشور با دیگر کشورهای جهان قلمداد کرد.

پیش ازاین نیز، مقام های دولت عشق آباد اقدام مشابهی متعددی انجام داده اند. به همین دلیل، نهادهای مدافع حقوق بشر در جهان و بسیاری ازتشکیلات بین المللی مدافع آزادی بیان ازترکمنستان به عنوان یک کشور بسته با حاکمانی مستبد یاد می کنند.

به هرحال ، باید گفت این نخستین بار نیست که دولت عشق آباد در زمینه انکار برخی واقعیت ها در ترکمنستان ، اقدام کرده است. پیش ازاین و دراوایل ماه مارس سال جاری میلادی ، سازمان جهانی بهداشت ، طبق اطلاعیه ای ، شیوع ویروس خطرناک کرونا در تاجیکستان و ترکمنستان را رد و اعلام کرده بود، این دوکشور تنها جمهوری های آسیای مرکزی عاری ازویروس کرونا هستند.

برغم این اطلاعیه ، طی روزهای اخیر گزارش های مستندی از آلوده شدن برخی ازشهروندان ترکمنستان و تاجیکستان به ویروس خطرناک کرونا منتشر شده است.

درشرایط فعلی، نهادهای بین المللی نیز ازکارکنان خود خواسته اند ، دورکاری کنند. در واقع ، طی سه هفته گذشته نه تنها موارد آلودگی به ویروس کرونا درترکمنستان و تاجیکستان گزارش شده است ، بلکه مردم دوکشور نیز به منظور جلوگیری ازشیوع این ویروس خطرناک ، به اقدامات پیشگیرانه روی آورده بودند.

به عنوان مثال ، شماری از مردم ترکمنستان به امید نابودی ویروس کرونا ، به مصرف الکل ترغیب شده اند. این در حالی است که پزشکان هشدار می دهند ، مصرف الکل نه تنها باعث پیشگیری ازابتلا به کرونا نمی شود ، بلکه سیستم ایمنی بدن را دربرابر این ویروس تضعیف خواهد کرد.

 

کلیدواژه

کامنت