خرداد ۱۷, ۱۳۹۹ ۰۹:۰۵ Asia/Dushanbe
  • منافع و دست‌های پنهان در تنش‌های مرزی قرقیزستان و تاجیکستان

تنش‌های مرزی قرقیزستان و تاجیکستان، درگیری‌های معمولی نیستند بلکه در آن ناسیونالیسم خشن ضدتاجیکی و ضدقرقیزی نقش دارد.

به گزارش رادیو برون مرزی صدای خراسان به نقل از فارس،«الکسادر کنیازیف» کارشناس مسائل سیاسی روسیه با اشاره به این حادثه اظهار داشت :حل مسائل مرزی قرقیزستان و تاجیکستان در چارچوب اختیارات سازمان پیمان امنیت جمعی قرار ندارد. این موضوع بار دیگر ضعف آن مؤسسه را نشان می‌دهد و نقصی برای یک سازمان فعال در حوزه امنیت به شمار می‌آید.

کنیازیف با اشاره به اینکه روسیه واقعا می‌تواند در این روند کمک کند، تصریح کرد: در آرشیوهای روسیه اسناد و نقشه‌ها مربوط به مرزهای قرقیزستان و تاجیکستان قرار دارد. واکنش شدید دوشنبه و جواب نرم بیشکک حکایت از نگرانی دو کشور نسبت به استقلال‌شان نیست بلکه هر دو طرف از تشدید وضعیت در مرزهای مشترک سود می‌برند.

کارشناس روس خاطر نشان کرد: این درگیری‌های معمولی نیستند بلکه در آن ناسیونالیسم خشن ضدتاجیکی در قرقیزستان و ضدقرقیزی در تاجیکستان نقش دارد و البته حضور نخبگان سیاسی نیز در این روند بعید نیست.

کنیازیف اظهار داشت: علاوه بر این در آن منطقه گروه‌های جنایی با همکاری نهادهای دولتی بر مسیرهای قاچاق از جمله جنوب- شمال و شمال- جنوب نظارت می‌کنند که البته خواهان عادی سازی وضعیت در مرزها نیستند.

 

کلیدواژه

کامنت