آبان ۰۱, ۱۳۹۹ ۱۵:۱۴ Asia/Dushanbe
  • سخنان گلبدین حکمتیار در پاکستان واکنش های بسیاری برانگیخته است
    سخنان گلبدین حکمتیار در پاکستان واکنش های بسیاری برانگیخته است

صحبت‌های گلبدین حکمتیار در سفر سه روزه به اسلام آباد در دیدار با مقامات پاکستانی واکنش‌های شدیدی را در کابل برانگیخته است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در یک نشست خبری در اسلام آباد، پاکستان را وطن دوم خود خواند و ادعا کرد دولت محمد اشرف غنی خواهان ادامه جنگ در افغانستان است و طرفدار صلح نیست.

در واکنش به این سخنان حکمتیار، وحید عمر مشاور رییس جمهوری افغانستان در امور «روابط مردمی و استراتژیک» امروز پنج‌شنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «صدای حکمتیار از اسلام آباد تلاش نافرجام برای تکرار تاریخ و براندازی نظام در کابل است.»

احمد سعیدی استاد دانشگاه و آگاه به مسائل سیاسی افغانستان نیز در واکنش به سخنان حکمتیار، در صفحه فیسبوک خود پرسیده است که اگر این مذاکرات حکمتیار در اسلام آباد به نفع افغانستان است، چرا وی با رسانه‌ها گفت وگو نمی‌کند؟

این آگاه سیاسی افزوده است: «زمانی‌که مذاکرات پشت درهای بسته صورت بگیرد، مردم افغانستان حق دارند شک کنند که هم حکمتیار و هم پاکستانی‌ها علیه کشورشان دسیسه می‌کنند.»

شاه حسین مرتضوی مشاور ارشد امور فرهنگی ریاست جمهوری افغانستان نیز در فیسبوک خود در مطلبی با عنوان «شانس آخر» به سخنان حکمتیار واکنش نشان داد.

مرتضوی با اشاره به این که حکمتیار در انتخابات ریاست جمهوری سال 1398 افغانستان 100 هزار رای هم به دست نیاورد، به او پیشنهاد کرد دست از کنش سیاسی بردارد و به نوشتن خاطرات "منصفانه" خود مشغول شود.

ادعای رییس حزب اسلامی افغانستان درباره پیروزی در  انتخابات

حکمتیار رهبر حزب اسلامی و از فرماندهان جهادی افغانستان در دوران مبارزه با شوروی سابق از متحدان نزدیک پاکستان شمرده می‌شد.

دعوت رسمی دولت پاکستان از وی که اکنون هیچ سمتی رسمی ندارد واکنش‌های زیادی را در افغانستان در پی داشته است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه

کامنت