آذر ۰۳, ۱۳۹۹ ۱۶:۰۹ Asia/Dushanbe
  • در سمرقند، بخارا و چند شهر دیگر ازبکستان شهروندان به فارسی صحبت می کنند
    در سمرقند، بخارا و چند شهر دیگر ازبکستان شهروندان به فارسی صحبت می کنند

یوگنی زولوتوخین (Евгений Золотухин) روزنامه‌نگار روس در گزارشی به موضوع رواج زبان فارسی تاجیکی بین بسیاری از شهروندان ازبکستان پرداخته است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، یوگنی زولوتوخین (Евгений Золотухин) خبرنگار روس در گزارشی در سامانه  ridus نوشت: «شاید برای بعضی‌ها تعجب‌آور باشد که اکنون در ازبکستان بسیاری از مردم با یکدیگر به زبان تاجیکی و نه ازبکی که زبان رسمی این کشور است صحبت می کنند.»

وی درباره این موضوع با مردم محلی در سمرقند و بخارا مصاحبه کرده و نوشته است: «معلوم شد که در دوران اتحاد جماهیر شوروی، بسیاری از تاجیکان به عنوان ازبک به اسم محل زندگی خود ثبت شده اند.»

زولوتوخین برای بررسی دلیل این اتفاق تاریخچه پیچیده شهرهایی مانند سمرقند و بخارا را مطالعه کرده و نوشته است: «در سال های 819 تا 999 میلادی سرزمین های ازبکستان و تاجیکستان فعلی جزیی از دولت سامانی تحت سلطه سلسله سامانیان بود و تاجیکان هنوز اسماعیل سامانی مشهورترین امیر سامانیان را بزرگترین تاجیک تاریخ می دانند.»

روزنامه نگار روس در ادامه می نویسد: «فرمانروایان و سلسله ها یکی پس از دیگری می آمدند و می رفتند اما بیشتر ساکنان سمرقند، بخارا و بسیاری از شهرهای دیگر تا آغاز قرن بیستم به زبان فارسی (تاجیکی) صحبت می کردند. پس از آن دو جمهوری ازبکستان و تاجیکستان به وجود آمد و سمرقند و بخارا بخشی از ازبکستان شدند.»

بر اساس این گزارش، در سرشماری عمومی بیشتر تاجیکان سمرقندی برای سادگی کار به عنوان ازبک ثبت شدند و برخی از محققان نیز استدلال می کنند که تاجیکان نام خود را به عنوان ازبک ثبت می کردند تا از مشکلات احتمالی در امان بمانند.

اکنون به طور رسمی تعداد تاجیکان در جمعیت ازبکستان حدود 5 درصد است اما به طور غیررسمی، در حال حاضر جمعیت آنها به حدود 30 درصد جمعیت کشور می رسد.

در سمرقند، بخارا و برخ شهرهای دیگر ازبکستان بسیاری از مردم هنوز بین خود به فارسی تاجیکی صحبت می کنند و ازبکی تنها هنگام مراجعه به سازمان‌های دولتی استفاده می شود.

بسیاری از مردم ازبکستان خود را تاجیک با شناسنامه ازبکی می دانند و بسیاری نیز نمی توانند به طور قطع بگویند ازبک هستند یا تاجیک.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه