آذر ۰۵, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۱ Asia/Dushanbe
  •  حمایت ازصلح و امنیت در افغانستان ؛ محور دیپلماسی منطقه ای و بین المللی ایران

"برای بیش از ۴۰ سال، مردم افغانستان متحمل خونریزی‌هایی بوده‌اند که عمدتاً از خارج نشأت گرفته است."

«محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران این واقعیت تلخ  را در کنفرانس بین المللی  "افغانستان ۲۰۲۰" که با حضور نمایندگان ارشد ۶۶ کشور و ۳۲ سازمان بین المللی به منظور تبیین راهکارهای برقراری صلح، ثبات و توسعه در افغانستان در " ژنو" برگزارشد  ،بیان کرد .

ظریف در بخشی از سخنانش  ؛ صحبت کردن از جنگ در افغانستان 20 سال بعد از کنفرانس "بن" را یک تراژدی بزرگ دانست  و با بیان اینکه رویکرد نظامی برای ایجاد صلح شکست خورده است، تصریح کرد : ایران همواره از گفت‌وگوهای بین‌الاافغانی که تحت اختیار و رهبری خود افغان‌ها انجام شود، حمایت کرده است ضمن اینکه سازمان ملل متحد باید در تسهیل گفت‌وگوهای بین‌الاافغانی نقشی محوری داشته باشد و ایران برای همکاری آمادگی دارد.

افغانستان  اکنون سالهاست که  از جنگ  و ویرانی ؛ عقب ماندگی های اقتصادی ، تفرقه و افراط گرایی و تروریسم  رنج می برد .این وضعیت را می بایست نتیجه عوامل مختلفی دانست ؛اما مهمترین انها  مداخلات بیگانگان در این کشور بوده است . حملات  تروریستی اخیر از جمله  کشتار بیرحمانه  دردانشگاه کابل و حملات راکتی به نقاط مختلف کابل  حاصل این واقعیت تلخ است .

 سوال این است که چگونه می شود به برقراری صلح  و امنیت در افغانستان کمک کرد ؟

سخنان وزیر خارجه ایران در کنفرانس بین المللی افغانستان ۲۰۲۰ ، پاسخی روشن و واقع گرایانه به این پرسش است  .

وزیر امورخارجه ایران خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان، همراه با انتقال روان و مؤثر وظایف آن‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان را  گامی در جهت صلح پایدار دانست .

موضوعاتی که در سخنان وزیر خارجه  ایران در کنفرانس بین المللی افغانستان مورد تاکید قرارگرفت مبتنی برهمگرایی ؛ تعامل جمعی واستفاده از ظرفیت های درون منطقه ای برای تحقق صلح پایدار دراین کشور است  . دراین چارچوب ؛اولویت نخست در دیپلماسی ایران  تلاش برای  توقف خشونت و جنگ با رویکرد  به گفت و گو برای صلح است. کمک به اقتصاد و معیشت مردم افغانستان  و باز سازی ویرانی های ناشی از جنگ موضوع  مهم دیگری است که  از دید گاه ایران باید در کنار تلاش های سیاسی  محقق شود  .

«محمد ابراهیم طاهریان فرد» نماینده ویژه وزیر امورخارجه ایران در امور افغانستان ، در دیدار اخیر "دبورا لاینز"  Deborah Lyons    نماینده  ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان در تهران  ، با تاکید بر به اینکه جمهوری اسلامی ایران صلح و امنیت افغانستان را صلح و امنیت خود می‌داند گفت، ایران از روند صلح در افغانستان با مالکیت و محوریت افغان ها حمایت می کند.

خیرالله شفیعی، کارشناس مسائل افغانستان معتقد است که ایران و افغانستان به دلیل مجاورت و همسایگی به عنوان اجزای یک سیستم تلقی می‌شوند و بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند.

از جنبه اقتصادی ؛ نیزهمانگونه که ظریف وزیر امور خارجه ایران اشاره کرده است ؛ایران با وجود تحریم ها و کارشکنی های امریکا ، درکمک به طرح زیر ساختی افغانستان همواره پیشقدم بوده است. 

افتتاح راه‌آهن خواف هرات درروزهای آتی و اتصال راه آهن‌های ایران و افغانستان  ،همچنین  تسهیل دسترسی تجاری افغانستان  به جهان خارج از طریق بندر چابهار،جنوب شرق ایران، بخشی از اقدامات ایران در این زمینه است . ایران  همچنین قادر است در  زمینه انرژی نیزاقدامات موثری  برای کمک این کشور انجام دهد .
با توجه به مجموعه این رویکردها و اقدامات سازنده می توان گفت که حمایت ازصلح و امنیت ،محوردیپلماسی منطقه ای و بین المللی ایران در تعامل با همسایگان بویژه افغانستان است و ایران در پیشبرد این هدف در کنار دولت و ملت افغانستان ایستاده است.

بیشتر بخوانید:

شدت گرفتن جنگ در افغانستان همزمان با مذاکرات صلح

گزارش ویژه : نگاهی به مذاکرات صلح در افغانستان