بهمن ۰۴, ۱۳۹۹ ۰۹:۴۴ Asia/Dushanbe
  • با وجود دولت قانونی افغانستان، آمریکا به طالبان اجازه مداخله در امور داخلی این کشور  داده است
    با وجود دولت قانونی افغانستان، آمریکا به طالبان اجازه مداخله در امور داخلی این کشور داده است

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که مشاور امنیت ملی «جو بایدن» رییس جمهوری آمریکا به همتای افغانستانی خود اطلاع داده است که آمریکا توافق منعقد شده دولت ترامپ با طالبان را بازنگری خواهد کرد.

به گزارش  رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا، در بیانیه جمعه شب کاخ سفید آمده است: «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا به همتای افغانستانی خود اعلام کرده است که ایالات متحده توافق با طالبان را بازنگری خواهد کرد.

پیش‌تر "آنتونی بلینکن" که از سوی بایدن نامزد هدایت وزارت خارجه شد، در جلسه پرسش و پاسخ با نمایندگان در مجلس سنای این کشور گفته بود که توافق دولت ترامپ با طالبان را بررسی و بازنگری خواهد کرد.

این در حالی است که منابعی از دولت افغانستان و طالبان پیش‌تر گفته بودند که دو طرف برای توافق دولت ترامپ با طالبان، منتظر ورود جو بایدن به کاخ سفید هستند تا از مواضع او در قبال این توافق و اقدامات او آگاه شوند.

۲۹ فوریه گذشته مقام‌های آمریکایی و افغانستانی اعلام کردند که آمریکا و متحدانش در ناتو نیروهایشان را در مدت ۱۴ ماه از افغانستان خارج خواهند کرد در صورتی که طالبان به تعهداتش بر اساس توافقی که در دوحه امضا کرده پایبند باشد.

 

پنج هزار زندانی گروه طالبان نیز براساس همین توافقنامه از زندان‌های دولت افغانستان آزاد شدند که اکنون دولت مدعی است شمار زیادی از آنها به میدان جنگ برگشته‌اند.

توافقنامه صلح آمریکا و شبه نظامیان طالبان بعد از ۱۱ دور مذاکرات در حالی به امضا رسید که با وجود دولت قانونی افغانستان، آمریکا به گروه طالبان در امور داخلی این کشور اجازه مداخله داده است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه