بهمن ۰۵, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۲ Asia/Dushanbe
  • ساریف:شبه‌نظامیان افغانستان ممکن است چین را در جهت اهداف غرب بی ثبات کنند
    ساریف:شبه‌نظامیان افغانستان ممکن است چین را در جهت اهداف غرب بی ثبات کنند

کارشناس سیاسی قرقیزستان با اشاره به خروج نام «جنبش ترکستان شرقی» از فهرست گروههای تروریستی، روزهای سخت و پر التهابی را برای آینده آسیای مرکزی پیش‌بینی کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری فارس، «مارس ساریف» کارشناس قرقیزستانی مسایل سیاسی گفت: امسال ممکن است منطقه آسیای مرکزی با آشفتگی جدی سیاسی خارجی روبرو شود.

وی تاکید کرد: بی تردید درگیری از خاورمیانه به آسیای مرکزی منتقل می شود بنابراین حذف نام جنبش ترکستان شرقی از فهرست گروههای تروریستی منادی و آغاز لرزش و بی ثباتی آسیای مرکزی است زیرا این جنبش می تواند در قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان و از همه مهمتر در سین کیانگ بی ثباتی ایجاد کند.

این کارشناس قرقیز ادامه داد: ورود جو بایدن و دموکرات ها می‌تواند انگیزه ای برای به حال خود گذاشتن منطقه سین کیانگ چین شود و بی ثباتی ممکن است بقیه کشورهای آسیای مرکزی از جمله قرقیزستان را تحت تأثیر قرار دهد.

ساریف اضافه کرد: ایالات متحده، جنبش اسلامی ترکستان شرقی را در پاییز سال گذشته از گروههای تروریستی خارج کرد که این اقدام مشابه حذف کردن حزب ناسیونالیست آلبانیایی از فهرست تروریستها در «کوزوو» بود که درست 6 ماه بعد از آن کارزاری عجیب در یوگسلاوی آغاز شد.

وی با اشاره به وجود تعداد بسیار زیادی شبه‌نظامی در افغانستان از سین کیانگ و کشورهای آسیای مرکزی گفت: بسیاری از آنها در سوریه آموزش های جدی نظامی دیدند و سپس در جنوب افغانستان مستقر شدند و بسیاری از آنها پست های فرماندهی را در نیروهای ویژه شبه نظامیان بر عهده دارند و این گروهها  ممکن است تلاش کنند چین را در جهت اهداف غرب بی ثبات کنند.

 

بیشتر بخوانید:

 

کلیدواژه