اسفند ۱۱, ۱۳۹۹ ۱۰:۰۲ Asia/Dushanbe
  • بسیاری از زندانیان تاجیکستانی در ازبکستان در دوران اسلام کریم اف محکوم شده اند
    بسیاری از زندانیان تاجیکستانی در ازبکستان در دوران اسلام کریم اف محکوم شده اند

گروهی از زندانیان تاجیکستانی در ازبکستان از مقامات دو کشور درخحواست کرده اند که پرونده های آنان دوباره مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، اکثر این افراد در دوران ریاست جمهوری اسلام کریم اف به اتهام جاسوسی در ازبکستان بازداشت و به مدت های طولانی به زندان محکوم شده اند.

ظفر رحمان اف ساکن 50 ساله ناحیه کانی بادام ولایت سغد گفته است که 8 سال قبل پس از عبوراز مرز ازبکستان با هدف تجارت، کارمندان امنیتی این کشور اورا بازداشت و دادگاه نیز او را به اتهام جاسوسی به 17 سال زندان محکوم کرده است.

قوزی مراد اکرم اف یکی از دیگر زندانیان تاجیک نیز تاکید کرده است که 8 سال قبل برای پیدا کردن برادر گم شده اش از مرز ازبکستان عبور کرد اما مقامات قضایی تاشکند وی را به اتهام جاسوسی به 17 سال زندان محکوم کرده اند.

در دوران حکومت اسلام کریم اف ده ها تاجیکستانی در قلمرو ازبکستان بازداشت و به اتهام جاسوسی به زندان‌های طولانی محکوم شده اند.

در سفارت تاجیکستان در تاشکند اعلام کرده اند که از نامه زندانیان تاجیک اطلاع دارند و به آنان کمک های مشاوره ای ارائه کرده اند.

سازمان های مدافع حقوق بشری از این که پس از فوت اسلام کریم اف رییس جمهوری وقت ازبکستان روابط دوشنبه و تاشکند بهبود یافته اما در مورد بازنگری در حکم محکومیت تاجیک های زندانی هیچ پیشرفتی نیست، ابراز نگرانی کرده اند.

 

بیشتر بخوانید: