اسفند ۱۱, ۱۳۹۹ ۱۲:۰۱ Asia/Dushanbe
  • مقام های تاجیکستان و ازبکستان برای بیماران و نزدیکان فوت شدگان نیز مجوز عبور از مرز صادر کردند
    مقام های تاجیکستان و ازبکستان برای بیماران و نزدیکان فوت شدگان نیز مجوز عبور از مرز صادر کردند

مقامات تاجیکستان و ازبکستان در ادامه آسان سازی رفت و آمد اتباع دو کشور از طریق گذرگاه های زمینی با عبور بیماران و نزدیکان افراد فوت شده در مناطق مرزی موافقت کردند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاج ویک، در پی دیدار خسرو ناظری و فرهاد آرزویف معاونان اول وزیران امور خارجه تاجیکستان و ازبکستان از طریق ارتباط تصویری تصمیم گرفته شد که رفت و آمد افراد بیمار و نزدیکان فوت شدگان در مناطق مرز مشترک دو کشور مجاز گردد.

برای بیماران و کسانی که نزدیکان خود را در کشور همسایه از دست داده اند، داشتن گواهینامه رسمی بیماری یا فوت نزدیکان با تأیید مقامات تندرستی و جواب منفی آزمایش کووید 19 در مرز الزامی است.

این آزمایش در مرز دو کشور گرفته می شود و هزینه آن نیز 14 دلار خواهد بود که هزینه اش از حساب مسافر پرداخت می گردد.

مرزهای زمینی تاجیکستان و ازبکستان از ماه مارس سال 2020 به دلیل گسترش ویروس کرونا بسته شده و تنها برای رفت وآمد تاجران و دانشجویان باز است.

با این حال موضوع بازگشایی مرزهای زمینی دو کشور که هم اکنون تنها برای رفت و آمد تاجران و دانشجویان و اینک بیماران مجاز است هنوز مبهم می باشد.

اگر چه برخی منابع حکومتی در تاجیکستان از احتمال بازگشایی مرزهای زمینی دو کشور در نوروز خبر داده اند، عظیم ابراهیم وزیر راه و نقلیات تاجیکستان این احتمال را بعید دانست.

 

بیشتر بخوانید: