اسفند ۱۱, ۱۳۹۹ ۱۴:۱۰ Asia/Dushanbe
  • آمریکا در تلاش برای منتقل کردن بازماندگان گروه تروریستی داعش از مناطق غرب آسیا به آسیای مرکزی است
    آمریکا در تلاش برای منتقل کردن بازماندگان گروه تروریستی داعش از مناطق غرب آسیا به آسیای مرکزی است

مقامات دولت و نهادهای نظامی و امنیتی آسیای مرکزی همچنان نگران تحرکات آمریکا در انتقال تروریست ها از سوریه و عراق به افغانستان و از آن جا به آسیای مرکزی هستند.

در همین ارتباط آناتولی سیداراف فرمانده ستاد مشترک سازمان پیمان امنیت جمعی بار دیگر در زمینه انتقال فعالیت‌های تروریستی از خاک افغانستان به آسیای مرکزی هشدار داد. سیداراف در نشست ستاد مشترک این سازمان که به صورت مجازی برگزار شد درباره تهدیدهای امنیت منطقه‌ای گفت که یکی از مشکلات اصلی کشورهای آسیای مرکزی قاچاق مواد مخدر از افغانستان و فعالیت‌های شبه نظامیان تروریست در این کشورها است.

تلاش های آمریکا به منظور بی ثبات سازی منطقه آسیای مرکزی در شرایطی صورت می گیرد که گفته می شود این کشور در آستانه حذف کامل از نفوذ در منطقه آسیای مرکزی قرار گرفته است. از این رو اقدام آمریکا در انتقال تروریست ها از سوریه و عراق و حتی دیگر مناطق جهان به منطقه آسیای مرکزی را باید تلاشی به منظور مشغول کردن روسیه و دیگر کشورهای مستقل مخالف سیاست های آمریکا در منطقه به ویژه ایران و چین دانست.

 

 

در عین حال چنین به نظر می رسد که موضوع منتقل کردن بازماندگان گروه تروریستی و شکست خورده داعش از مناطق غرب آسیا به مناطق دیگر به خصوص به آسیای مرکزی با هدف بر هم زدن تعادل و تمرکز ایران و روسیه از منطقه غرب آسیا صورت می گیرد. به عبارت دیگر، انتقال بازماندگان گروه تروریستی داعش به آسیای مرکزی، ابزار آمریکا برای دور کردن تهران و مسکو از غرب آسیا و مخصوصا سوریه است. 

در واقع با انتقال اعضای گروه تروریستی داعش به آسیای مرکزی هم آمریکا و هم رژیم صهیونیستی و حتی رژیم سعودی سود می‌برند. به همین دلیل است که آمریکا، رژیم  نژادپرست اسرائیل و عربستان تمایل دارند ایران و روسیه را در آسیای مرکزی مشغول کنند تا در عمل تمرکز ایران و روسیه از سوریه برداشته شود. به خصوص که ایران و روسیه به لحاظ امنیتی به منطقه آسیای مرکزی بسیار حساس هستند.

شاید به همین دلیل بود که از سال 2018 دیپلمات های آمریکایی مقیم آسیای مرکزی ضمن پیشنهاد مبالغی پول به دولت های آسیای مرکزی تلاش کرده اند بازماندگان گروه تروریستی داعش که شهروندان آسیای مرکزی به ویژه تاجیکستان و ازبکستان بودند به خانه هایشان بازگردند.

در همین ارتباط، مالک جمعه گل اف رییس سابق نهاد اطلاعاتی وزارت دفاع قرقیزستان و کارشناس برجسته نظامی در آسیای مرکزی می گوید: «غرب به دنبال ایجاد بی‌ثباتی درآسیای مرکزی است و افغانستان همچنان به عنوان بحرانی‌ ترین نقطه در نزدیکی مرزهای این منطقه قرار دارد. آمریکا با حمایت و تامین مالی انتقال شبه نظامیان از غرب آسیا به افغانستان تلاش می کند سایه تهدید در آسیای مرکزی همچنان باقی بماند.»

چنین به نظر می رسد آمریکا به منظور حذف نشدن از منطقه آسیای مرکزی به هر اقدامی دست می زند و انتقال اعضای گروه تروریستی داعش به آسیای مرکزی و بازی با رسانه های این منطقه را می توان از آخرین تلاش های این کشور سلطه گر با هدف ماندن در این منطقه قلمداد کرد. 

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه