فروردین ۱۹, ۱۴۰۰ ۰۹:۱۱ Asia/Dushanbe
  • مسائل مرزی محور دیدار وزرای کشور قرقیزستان و تاجیکستان

پس از درگیرهای لفظی اخیر بین مقامات ارشد تاجیکستان و قرقیزستان بر سر دو منطقه مرزی وزرای کشور دو جمهوری با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، «اولان نیازبیکوف» وزیر کشور قرقیزستان و «رمضان رحیم زاده» وزیر کشور تاجیکستان در منطقه «سغد»این کشور با یکدیگر دیدار کردند.

وزرای کشور بر تلاش‌های مشترک برای کمک به برقراری امنیت و ثبات در مناطق مرزی منطقه سغد تاجیکستان و منطقه باتکن قرقیزستان تاکید کردند.

 در این دیدار که روسای ادارات مرزبانی دو کشور نیز حضور داشتند، بحث و تبادل نظر در مورد اختلافات مرزی و نقاط تعیین حدود مرزی با جدیت دنبال شد.

 در این دیدار طرفین در مورد تقویت همکاری در زمینه مبارزه با جرم، تروریسم، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر، جرایم فرامرزی و همچنین موضوعات مورد علاقه طرفین تبادل نظر کردند.

طرفین باردیگر بر توسعه همه جانبه همکاری در همه زمینه‌های مبارزه با جرم و تقویت مبانی قانونی تاکید کردند.

در روزهای اخیر شایعه واگذاری منطقه 30 هزار نفری «واروخ» در ناحیه اسفره تاجیکستان به طرف قرقیز در برابر دریافت 12 هزار هکتار زمین از ناحیه باتکند این کشور به جدال لفظی «همراه خان ظریفی» وزیر امور خارجه سابق تاجیکستان و ژنرال «قمچی بیک تاشی ‌اف» رییس کمیته دولتی امنیت ملی قرقیزستان انجامید و موضوع به شبکه های اجتماعی ورسانه های خبری منطقه نیز کشیده شد.

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه