اردیبهشت ۰۲, ۱۴۰۰ ۱۱:۵۳ Asia/Dushanbe
  • قرقیزهای معترض می گویند تصمیم به واگذاری خاک قرقیزستان به دیگر کشورها تنها در صلاحیت پارلمان است 
    قرقیزهای معترض می گویند تصمیم به واگذاری خاک قرقیزستان به دیگر کشورها تنها در صلاحیت پارلمان است 

تعداد زیادی از مهاجران کاری و شهروندان قرقیزستانی ساکن روسیه به واگذاری زمین های کشورشان به ازبکستان مخالفت کردند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری فارس، این شهروندان قرقیزستان در کمپینی با عنوان «من موافق نیستم» و «من حق دارم»، اعتراض خود را به واگذاری زمین های مرزی کشورشان به ازبکستان اعلام کردند.

معترضان می گویند واگذاری سرزمین‌ها به کشور دیگر باید در چارچوب قانون و با هماهنگی پارلمان باشد و هیچ مقام دیگری نمی تواند این اقدام را انجام دهد.

آنها تأکید کردند: «خاک قرقیزستان ملک شخصی کمیته دولتی امنیت ملی نیست. این بخش حق ندارد بدون رضایت مردم و پارلمان درباره همه چیز تصمیم بگیرد و به این خاطر قامچی بیک تاشی اف رییس کمیته ایالتی امنیت ملی باید از سمت خود استعفا دهد.»

اعتراضات شهروندان قرقیز پس از آن است که در پایان ماه مارس مقامات بیشکک اعلام کردند تمام اختلافات مرزی قرقیزستان و ازبکستان برطرف شده است.

 

 

تاشی اف در این زمینه گفت: «اکنون هیچ منطقه مورد مناقشه ای بین دو کشور وجود ندارد و قرقیزستان و ازبکستان پروتکل تبادل سرزمین ها را امضا کردند.»

با امضای این قرارداد برخی از شهروندان قرقیزستان واگذاری سد اندیجان به ازبکستان را بزرگترین اشتباه این کشور عنوان کردند و خواستار پاسخگویی مقامات قرقیز شدند.

با این حال رییس کمیته دولتی امنیت ملی قرقیزستان می‌گوید روزی مردم توافق در مرز با ازبکستان را یک واقعه تاریخی می‌خوانند. 

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه