اردیبهشت ۰۸, ۱۴۰۰ ۱۷:۴۶ Asia/Dushanbe
  • مقامات اسفره تاجیکستان و باتکند قرقیزستان درحال بررسی این حادثه هستند
    مقامات اسفره تاجیکستان و باتکند قرقیزستان درحال بررسی این حادثه هستند

مقامات ناحیه باتکند قرقیزستان مدعی شده اند که مرزبانان تاجیک در پی اختلاف ساکنان روستاهای مرزی دو کشور بر سر نصب دوربینهای نظارتی به سوی قرقیزها تیراندازی کرده اند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اکی پرس، منابع قرقیزی مدعی شده اند که روز چهارشنبه 28 آوریل مرزبانان تاجیک در روستای مرزی قرقیزنشین آق سای که هنوز علامتگذاری مرزی آن انجام نشده است دوربینهای نظارتی  نصب کرده اند که با اعتراض قرقیزها رو به رو شد.

 مرزبانان تاجیک قصد داشتند این دوربینها را در تیرهای برق این روستا نصب کنند، اما ساکنان محلی به این اقدام اعتراض کردند که سرانجام با شلیک مرزبانان تاجیکستانی این اعتراضات پایان یافته است.

اگر چه در این تیراندازی به کسی آسیب نرسیده است، اما  مقامات ناحیه های اسفره تاجیکستان و باتکند قرقیزستان درحال بررسی این حادثه هستند.

همزمان امروز رییسان ولایت های سغد و باتکند رجب بای احمد زاده و آمور بیک سبحان علی اف در منطقه حایل مرز مشترک دو کشور دیدار و بر ضرورت پایان دادن به ساخت و سازهای غیر مجاز و حل  مشکل تقسیم آب تاکید کردند.

 

این در حالی است که در روزهای اخیر اختلافات مرزی تاجیکستان و قرقیزستان وارد مرحله جدیدی شده است و دو طرف این بار بر سر استفاده از منابع آب  یکدیگر را تهدید می کنند.

یک مقام مسوول در ولایت سغد بدون افشای نامش روز گذشته در واکنش به طرح قرقیزستان برای ساخت سد در رودخانه مرزی خواجه باقرخان اعلام کرد که در صورت اجرای این طرح، تاجیکستان سهم آب کشور همسایه از سد قیراقم را قطع خواهد کرد.  

در پی دو دهه مذاکرات مقامات دو کشور برای حل اختلافات مرزی، فقط  520 کیلومتر از مرز970 کیلومتری تاجیکستان و قرقیزستان علامت گذاری شده است.

اختلاف نظر مقامات تاجیک و قرقیز بر سر برخی از مناطق مرزی در ولایتهای سغد و باتکند از جمله مشکلات طرفها برای دستیابی به توافقی جامع  در این زمینه است.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه