اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۰ ۱۷:۱۶ Asia/Dushanbe
  • نظامیان تاجیکستان و قرقیزستان دیروز در پی درگیری  ساکنان مناطق مرزی با هم تبادل آتش کردند
    نظامیان تاجیکستان و قرقیزستان دیروز در پی درگیری ساکنان مناطق مرزی با هم تبادل آتش کردند

رییسان جمهوری ازبکستان و قزاقستان در گفت‌وگوی تلفنی با همتایان تاجیک و قرقیز خود و نیز صدور بیانیه رسمی از آرام شدن اوضاع در مرز تاجیکستان و قرقیزستان ابراز خرسندی کردند.

به گزارش رادیو تاجیکی  صدای خراسان به نقل از خبرگزاری فارس، «شوکت میرضیایف» رییس جمهوری ازبکستان امروز در گفت‌وگوهای تلفنی جداگانه با «امامعلی رحمان» رییس جمهوری تاجیکستان و «سدیر جباراف» رییس جمهوری قرقیزستان بر لزوم حفظ حسن همجواری میان کشورهای منطقه تاکید کرد.

میرضیایف در گفت و گو با رحمان بر حفظ حسن همجواری میان کشورهای منطقه تاکید کرد

 

میرضیایف در گفت‌وگوی تلفنی با «امامعلی رحمان» با ابراز خشنودی از توافقات طرف های تاجیک و قرقیز برای حل و فصل این درگیری و جلوگیری از شعله ور شدن آتش تنش‌ها، حل و فصل اختلافات تنها از طریق گفت‌وگو را خواستار شد.

در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین مقدمات لازم برای سفر میرضیایف به تاجیکستان در آینده نزدیک بررسی شد.

 

«شوکت میرضیایف» در گفت‌وگوی تلفنی دیگری با «سدیر جباراف» همتای قرقیزستانی اش، راه های حل و فصل سریع اوضاع در مرز قرقیزستان و تاجیکستان را بررسی کردند.

رؤسای جمهوری ازبکستان و قرقیزستان از توافقات به دست آمده بین دوشنبه و بیشکک ابراز رضایت کردند.

«قاسم جومارت تاکایف» رییس جمهوری قزاقستان نیز با انتشار بیانیه‌ای از برقراری آتش بس بین تاجیکستان و قرقیزستان استقبال و اظهار کرد: قرقیزها و تاجیک ها برادران ما هستند و تاریخ و ارزش های فرهنگی مشترکی ما را به هم پیوند داده است.

تاکایف: سران آسیای مرکزی سازوکاری برای حل اختلافات مرزی مشابه تدوین کنند

رییس جمهوری قزاقستان با استقبال از توافق «بیشکک» و «دوشنبه» برای پایان دادن به درگیری های مسلحانه ابراز اطمینان کرد: رهبران قرقیزستان و تاجیکستان با نشان دادن خردمندی لازم، قادر به حل و فصل همه مسائل بحث برانگیز صرفاً از طریق مسالمت آمیز خواهند بود.

وی همچنین آمادگی  دولت نورسلطان را برای کمک به یافتن راه حل های قابل قبول برای حل اختلافات دوشنبه و بیشکک اعلام و  پیشنهاد کرد: در چارچوب نشست مشورتی سران کشورهای آسیای مرکزی در آینده نزدیک ، سازوکاری برای حل اختلافات مرزی مشابه تدوین شود.

نظامیان تاجیکستان و قرقیزستان روز گذشته در پی درگیری  ساکنان منطقه مورد مناقشه مرزی بر سر منابع آب به روی هم آتش گشودند که در این حادثه شماری کشته و زخمی شدند.

تاجیکستان با قرقیزستان ۹۷۲ کیلومتر مرز مشترَک دارند که از زمان فروپاشی شوروی تا کنون دو کشور همسایه تنها بر سر تعیین و علامت‌‌گذاری نزدیک ۵۲۰ کیلومتر خط مرزی به توافق رسیده اند و سالهاست ساکنان مناطق مرزی بر سر استفاده از منابع آب، راه، چراگاه و زمین با هم اختلاف نظر دارند.

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه