اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۰ ۱۰:۲۲ Asia/Dushanbe
  • ییس جمهوری قرقیزستان وقوع چین اتفاق ناگواری را در ماه مبارک رمضان بسیار دردناک توصیف کرد
    ییس جمهوری قرقیزستان وقوع چین اتفاق ناگواری را در ماه مبارک رمضان بسیار دردناک توصیف کرد

رییس جمهوری قرقیزستان در پی درگیری خونین نظامی میان تاجیکستان و قرقیزستان و کشته و زخمی شدن دهها نظامی و غیر نظامی روزهای اول و دوم ماه می را در کشورش عزای عمومی اعلام کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اسپوتنیک،  سدیر جباراف در بیانیه ای با اعلام عزای عمومی و با اشاره به گفت و گوی تلفنی خود با همتای تاجیکستانی اش امامعلی رحمان تاکید کرده است: آغاز  درگیری کارسختی نیست ولی پایان دادن به آن بسیار مشکل است.

رییس جمهوری قرقیزستان وقوع چین اتفاق ناگواری را در ماه مبارک رمضان بسیاردردناک توصیف و ابراز امیدواری کرده است که مردم تاجیکستان دوست که جنگ خونین داخلی را در دهه 1990 پشت سرگذاشتند ارزش صلح و آرامش را  به خوبی  درک کنند.

جبار اف اضافه کرده است: اکنون مسوولیت علامت گذاری مرزمشترک با تاجیکستان برعهده دولت فعلی قرقیزستان است و ما وعده می دهیم که از راه گفت و گوهای سیاسی این مشکل را حل و فصل کنیم.

وی با اشاره به پافشاری دو کشور بر حل این اختلافات از طریق سیاسی  قرقیزها را برادران تاجیکها خوانده و ابراز اطمینان کرده است که  این موضوع حل خواهد شد، اما باید در داخل دو کشور مراقب نیروهای اغواگری باشیم که پایان دادن به اختلافات مرزی تاجیکستان و قرقیزستان را نمی خواهند.

سدیرجباراف اعلام  کرد که در ماه می  برای دیدار و گفت و گو با امامعلی رحمان به دوشنبه سفر خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه