فروردین ۱۳, ۱۳۹۹ ۱۵:۵۲ Asia/Dushanbe
  • هشدار محافل صهیونیستی نسبت به فاجعه انسانی در کرانه باختری و غزه به دلیل کرونا

محافل صهیونیستی نسبت به فاجعه انسانی در کرانه باختری و غزه به دلیل کروناهشدار دادند.

به گزارش رادیو برون مرزی صدای خراسان به نقل از ایسنا،سامی ابو شحاده، از نمایندگان فهرست مشترک عربی در نامه‌ای فوری به وزیران بهداشت و امنیت و هماهنگ‌ کننده فعالیت‌های دولت اسرائیل نسبت به فاجعه انسانی احتمالی در غزه و کرانه باختری در پی شیوع کرونا هشدار داد.

وی با بیان اینکه دستگاه درمانی فلسطین به دلیل کمبود تجهیزات با اوضاع دشواری مواجه است، تصریح کرد، بر اساس قانون بین المللی، مسئولیت سلامت شهروندان فلسطینی بر عهده اسرائیل به عنوان طرف اشغالگر کرانه باختری که همچنین غزه و تمامی گذرگاه‌ها را تحت کنترل خود دارد، است.

از سوی دیگر، مسئولان اسرائیلی نگرانی شدید خود را نسبت به سناریوی شیوع کرونا در غزه و احتمال پافراتر گذاشتن این ویروس از مرزها ابراز می‌کنند.

صلاح حاج یحیی، مدیر مطب‌های صحرایی در سازمان پزشکان حقوق بشر در اسرائیل اعلام کرد که این نگرانی برخاسته از ضعف دستگاه درمانی در غزه و کمبود نیروها و تجهیزات در آن و نیز وضعیت درمانی نابسامان به دلیل محاصره‌های اعمال شده از سوی اسرائیل از سال‌ها قبل بر غزه است.

در این خصوص، الکس فیشمن، تحلیل‌گر نظامی در روزنامه یدیعوت آحارونوت اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و نفتالی بنت، وزیر امنیت این رژیم چندین بار طی هفته گذشته به گزارش‌های دستگاه امنیت اسرائیل پیرامون یک سناریوی بسیار سیاه در خصوص تحولات در نوار غزه از جانب انفجار نظامی اوضاع یا یک فاجعه انسانی ناشی از کرونا گوش دادند.

کامنت