فروردین ۱۸, ۱۳۹۹ ۰۹:۵۸ Asia/Dushanbe
  • جنایت آل سعود علیه بخش آموزش یمن

یکی از مهمترین بخش هایی که در جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن با آسیب های جدی مواجه شد، بخش آموزش یمن است.

جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن از 26 مارس 2015 آغاز شد و 26 مارس 2020 نیز وارد ششمین سال خود شد.
این جنگ خسارت های انسانی و مادی بسیاری به یمن، فقیرترین کشور عربی غرب آسیا، وارد کرد. بخش مهمی از این خسارت ها در حوزه آموزش یمن رخ داد. 
مطابق گزارش ژانویه 2020 صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف)، 12 میلیون و 200 هزار کودک یمنی به کمک های بشردوستانه نیاز دارند و یک میلیون و 71 هزار کودک یمنی نیز در داخل این کشور آواره شدند.
با توجه به اینکه، کنوانسیون حقوق کودک مصوب نوامبر 1989 افراد زیر 18 سال را کودک می داند، اغلب کودکانی که به کمک بشردوستانه نیاز دارند و یا آواره شدند، در سن تحصیل قرار دارند و دانش آموز محسوب می شوند.
سال تحصیلی یمن از سپتامبر هر سال آغاز می شود. سپتامبر 2019 بیش از 2 میلیون کودک یمنی محروم از تحصیل بودند که جنگ مهمترین عامل آن بود.
علاوه بر این شمار زیادی از کودکان یمنی در اثر این جنگ کشته، زخمی یا معلول شدند. شمار زیادی نیز یک یا هر دو والدین خود را از دست دادند و عملاً یا به دلیل آسیب های روحی و یا به دلیل اجبار برای کار کردن، فرصت تحصیل را از دست دادند.
«عبدالله النعمی» نماینده وزارت آموزش و پرورش یمن 5 آوریل 2020 گفت طی پنج سال گذشته،‌ پنج میلیون دانش‌آموز این کشور  به دنبال حملات ائتلاف سعودی از نظر آموزشی و روانی آسیب دیدند.
این در حالی است که مطابق مواد متعدد کنوانسیون حقوق کودک مصوب نوامبر 1989 حق آموزش یکی از مهمترین حقوق یک کودک است که غیرقابل نقض محسوب می شود. 
علاوه بر این، افرادی که بالای 18 سال دارند و دانشجو هستند نیز از جمله بخش هایی هستند که در اثر این جنگ از ادامه تحصیل محروم شدند. 
معلمان و اساتید دانشگاه نیز از جمله گروههای آموزشی هستند که در اثر جنگ با چالش های بسیاری مواجه شدند و جنگ بر فعالیت آنها اثر منفی زیادی گذاشته است.
یونیسف در گزارش ژانویه 2020 خود اعلام کرد که در اثر جنگ و همچنین محاصره همه جانبه یمن از سوی ائتلاف سعودی، حقوق معلمان در 11 استان پرداخت نمی شود. این وضعیت سبب شد شمار زیادی از معلمان به مشاغل دیگری که با جایگاه اجتماعی آنها نیز سازگاری ندارد، روی آوردند. 
از بین رفتن یا تخریب مدارس و نهادهای آموزشی نیز دیگر آسیب مهمی است که جنگ ائتلاف سعودی به بخش یمن وارد کرد.
"عبدالله النعمی"، نماینده وزارت آموزش و پرورش یمن در این خصوص اعلام کرد بیش از سه هزار و پانصد تأسیسات آموزشی یمن در حملات ائتلاف متجاوز سعودی خسارت دیده است که 402 تأسیسات به طور کامل ویران شده،‌ 1465 تأسیسات خسارت جزئی داشتند، 666 تاسیسات بسته شده است و 993 تأسیسات آموزشی اکنون برای اسکان آوارگان استفاده می‌شود.
تهیه کتب و لوازم التحریر نیز به یک معضل برای بخش آموزش یمن تبدیل شد زیرا این کشور تحت محاصره همه جانبه ائتلاف سعودی قرار دارد و این ائتلاف مانع واردت کاغذ کتب درسی و لوازم التحرین به یمن می شود.
به طور کلی می توان گفت جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن موجب خسارت های انسانی (دانش آموز، دانشجو، معلم و مدرس دانشگاه)، خسارت های فیزیکی شامل تخریب مدارس، دانشگاهها و نهادهای آموزشی و همچنین کمبود شدید کتاب و لوازم التحریر در اثر محاصره همه جانبه شد. 
نکته پایانی اینکه؛ اگرچه همه تبعات جنگ، سنگین است، اما تبعات آموزشی وخیم تر هستند زیرا با آینده کشور درگیر جنگ به خصوص کشوری که در موضع ضعیف تری قرار دارد، مرتبط است. 

کلیدواژه

کامنت