خرداد ۰۵, ۱۳۹۹ ۱۷:۵۸ Asia/Dushanbe
  • نفتکش‌های ایرانی در ونزوئلا: سیلی محکم ایران به صورت ترامپ

تحلیلگر مشهور عرب وارد شدن نفتکش‌های ایرانی به آبهای ونزوئلا را که به معنی شکسته شدن تحریم‌های آمریکا ضد این کشور بود، سیلی محکم ایران به ترامپ خواند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، عبدالباری عطوان تحلیلگر سرشناس عرب و سردبیر روزنامه الکترونیکی رای الیوم در واکنش به شکسته شدن تحریم ونزوئلا با وارد شدن نفتکش های ایرانی به آبهای آن کشور نوشت: «اقدام شجاعانه ایران در همبستگی با دوست و متحد خود ونزوئلا نشان داد کشور‌هایی هستند که تهدید‌های آمریکا آن‌ها را نمی‌ترساند.»

وی افزود: ورود این کاروان از نفتکش‌های ایرانی به بندر‌های ونزوئلا بزرگترین شکست برای آمریکا است و قطعا مقدمه‌ای برای شکست‌های مشابه برای این کشور به ویژه در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان خواهد بود.

عطوان همچنین در مصاحبه با شبکه خبری المیادین گفت: هشدار حسن روحانی درباره پاسخ کوبنده تهران به هرگونه تحرکات واشنگتن، عامل نگرانی و عقب‌نشینی آمریکا در ماجرای حرکت نفتکش‌های ایرانی به سوی ونزوئلا بود.

در همین حال میگل دیاز کانل Miguel Díaz-Canel رییس جمهوری کوبا روز دوشنبه در پیامی توییتری با اشاره به لنگر انداختن نخستین نفتکش از پنج تانکر ایرانی در بندرهای ونزوئلا نوشت: این اقدام، محاصره غیرقابل قبول و جنایتکارانه ای را که ایالات متحده بر ونزوئلا تحمیل کرده است، در هم شکست. 

ایران با توجه به مشکل تامین بنزین در ونزوئلا پنج نفتکش خود را به این کشور فرستاده است که نفتکش های فورچون و فارست به ونزوئلا رسیده اند و سه نفتکش دیگر به نام‌های کلاوِل، فکسون و پتونیا هم در حال حرکت به سمت سواحل ونزوئلا هستند.

کلیدواژه