مرداد ۲۷, ۱۳۹۹ ۰۸:۳۰ Asia/Dushanbe
  • شرط بن‌سلمان برای اعلام عادی ‌سازی روابط با رژیم اسرائیل

افشاگر سعودی معروف به مجتهد می‌گوید ولی‌عهد سعودی به آمریکایی‌ها گفته است به یک شرط آماده است برای عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل اقدام کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا، «مجتهد»، فعال توییتری معروف به افشاگر اسرار خاندان سعودی روز یکشنبه در توییتی فاش کرد که عربستان نیز خواستار عادی ‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است اما محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی از آمریکایی ها می خواهد در مقابل اعلام عادی‌سازی روابط ریاض-تل آویو، شاهزاده‌های مخالف را به بیعت با او به عنوان پادشاه مجبور کنند.

به گفته مجتهد، بین ولی‌عهد سعودی و دولت ترامپ بر سر این موضوع اختلاف نظر است، چرا که آمریکایی‌ها می‌گویند: «اول عادی‌سازی»، و محمد بن سلمان هم می‌گوید: «اول بیعت با من».

پیش‌تر تارنمای خبری آسیا تایمز گزارش داده بود که به نظر می‌رسد محمد بن سلمان ولیعهد عربستان تا پیش از برگزاری انتخابات آمریکا در ماه نوامبر کنترل حکومت در پادشاهی عربستان سعودی را به دست گیرد.

بن سلمان برای تحقق رویای خود که همانا جانشینی پدرش است تاکنون سعی کرده به هر راه ممکن مانع های پیش‌ روی خود را کنار بزند که مهم‌ترین آنها حذف شاهزادگان شایسته تر و با تجربه تر سعودی بوده است.

روزنامه یدیعوت آخرونوت Yedioth Ahronoth نیز روز شنبه به نقل از حییم سبان Haim Saban تاجر صهیونیست و پدرخوانده توافق تل آویو-ابوظبی گزارش داده بود که بن سلمان در مراسمی به او گفته است علت اصلی علنی نشدن عادی‌سازی روابط ریاض-تل‌آویو، ترس از ایران و قطر است.

امارات متحده عربی و رژیم اشغالگر قدس روز پنج شنبه گذشته در بیانیه‌ای مشترک با آمریکا اعلام کردند تل‌‌‌آویو و ابوظبی با واسطه گری واشنگتن بر سر عادی‌سازی روابط دوجانبه به توافق رسیدند.

کلیدواژه