مهر ۰۲, ۱۳۹۹ ۰۹:۰۴ Asia/Dushanbe
  • عربستان: مراسم حج عمره از چهارم اکتبر آغاز می شود

یک مسئول وزارت کشور عربستان اعلام کرد: مراسم عمره و زیارت خانه خدا و مسجد النبی با رعایت اصول بهداشتی لازم به طور تدریجی از چهارم اکتبر ۲۰۲۰ از سر گرفته می‌شود.

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از یک مسئول وزارت کشور عربستان اعلام کرد: اجرای این تصمیم طی چند مرحله انجام خواهد شد؛ در مرحله نخست به شهروندان و افراد مقیم در داخل عربستان اجازه داده می‌شود از چهارم اکتبر ۲۰۲۰ روزانه شش هزار نفر یعنی ۳۰ درصد از ظرفیت تعیین شده در شرایط کرونا امکان ادای مناسک عمره را دارند.

در مرحله دوم از ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ به شهروندان و افراد داخل عربستان که شامل روزانه ۱۵ هزار عمره گزار و ۴۰ هزار نمازگزار می‌شود اجازه ادای عمره داده می‌شود که این تعداد ۷۵ درصد از ظرفیت تعیین شده در شرایط کروناست.

در مرحله سوم هم از اول نوامبر ۲۰۲۰ تا زمان اعلام رسمی پایان کرونا یا رفع خطر آن به شهروندان و افراد مقیم در داخل عربستان و یا خارج این کشور اجازه داده می‌شود به تعداد روزانه ۲۰ هزار عمره گزار و ۶۰ هزار نمازگزار به زیارت خانه خدا بیایند که این تعداد ۱۰۰ درصد ظرفیت تعیین شده در شرایط کروناست.

اعزام عمره گزاران از بیرون عربستان هم به شکل تدریجی و از کشورهایی خواهد بود که وزارت بهداشت عربستان سعودی تایید می‌کند خطری در رابطه با بیماری کرونا در آنجا وجود ندارد.

عربستان همزمان با همه گیری ویروس کرونا ضمن توقف پروازهای بین‌المللی مرزهایش را به روی اتباع خارجی بست و عمره را تعطیل کرد.

مناسک حج سال ۱۴۴۱ هجری قمری هم با تعداد بسیار محدود و توسط کسانی که در داخل عربستان اقامت داشتند، برگزار شد.

 

کلیدواژه