مهر ۰۲, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۸ Asia/Dushanbe
  • اعتراف مهم شاهزاده سعودی درباره جنگ عراق علیه ایران

شاهزاده سعودی که کشورش در دوران جنگ عراق علیه ایران همه جانبه از دیکتاتور عراق حمایت کرد گفت شک ندارد صدام آغازگر جنگ علیه ایران بود.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای راسان به نقل از تارنمای شبکه خبری العالم، ترکی الفیصل رییس پیشین سازمان اطلاعات رژیم سعودی در گفت‌وگو با روزنامه کویتی القَبَس در پاسخ به این سوال که «با توجه به تحقیقاتی که انجام داده‌اید چه کسی آغازگر جنگ ایران و عراق بود؟» گفت: «بدون شک آغازگر جنگ صدام حسین بود.»

فیصل اظهار داشت: شعار صدام آزادی الاحواز (اهواز-مرکز استان خوزستان ایران) و المُحَمَّره (خرمشهر) بود و او هیچگاه این مسأله را پنهان نمی‌کرد و آشکارا درباره آن سخن می‌گفت.

اظهارات ترکی الفیصل نشان می‌دهد عربستان سعودی با اطلاع از تجاوزکار بودن صدام، با هدف نابود کردن جمهوری اسلامی ایران به عراق کمک می کرد.

در هشت سال جنگ تحمیلی رژیم دیکتاتور سابق عراق علیه ایران، عربستان سعودی کمک‌های مالی، سیاسی، تسلیحاتی و اطلاعاتی در اختیار صدام قرار می داد به طوری که 30 میلیارد دلار از مجموع 70 میلیارد دلار کمک کشورهای حوزه‌ خلیج فارس به صدام، سهم عربستان بود.

ملک فهد پادشاه عربستان در زمان حمله عراق به کویت در سال 1990 ضمن اعتراف به کمک‌های ریاض به بغداد در جنگ علیه ایران، صدام را به دلیل حمله به کویت ناسپاس خواند.

کلیدواژه