آبان ۲۰, ۱۳۹۹ ۱۳:۰۹ Asia/Dushanbe

دولت عراق با باز کردن گودال مرگ الخسفه(Alkhasfah) که محل دفن هزاران قربانی داعش و نماد وحشیگری این گروهک تروریستی است پرده از جنایت خونبار داعش بر می‌دارد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، در گودال «الخسفه» با قطر ۵۰ متر و عمق دستکم ۱۸۴ متر اجساد هزاران غیرنظامی بی گناه که داعش آن‌ها را در مدت سه سال اشغال موصل کشته و یا زنده در آن انداخته بود، زیر خروار‌ها خاک دفن شده است.

شمار اجساد گودال الخسفه تا ۱۰ هزار نفر برآورده شده است

داعش قربانیانش را چگونه به گودال الخسفه می انداخت؟

«سعد العبدلی» عضو کمیته مشاوران در هیات دولت عراق گفته است: «نبش گودال الخسفه نیاز به تلاش‌های بین المللی دارد، زیرا این گودال بزرگ‌ترین و خونبارترین گور جمعی قربانیان داعش است و هنوز به درستی درباره عمق آن و تعداد اجسادی که در آنجا ریخته شده است گزارشی در دست نیست».

وی افزود: «داعش اجساد قربانیان را به صورت عمودی و هر بار در دسته‌های چند تایی در گودال الخسفه انداخته است که این باعث می‌شود بقایای اجساد با یکدیگر مخلوط شده و تشخیص آن‌ها از یکدیگر برای بازگرداندنشان به خانواده‌هایشان دشوار باشد.»

به گفته این مقام عراقی، «اطلاعاتی نیز وجود دارد که عمق این گورستان جمعی بسیار عمیق و کاملا تاریک و حاوی آب، محلول‌های شیمیایی، گاز‌ها و چیز‌های دیگر است.»

برخی شمار قربانیان داعش را که در این گودال دفن شده اند تا ۱۰ هزار نفر برآورده کرده اند.

داعش برخی از قربانیان خود زنده در داخل این گودال می‌انداخت، برخی دیگر را پس از شلیک گلوله به این گودال پرت می‌کرد یا اجساد آنها را نزدیک به این گودال آویزان می کرد تا خوراک حیوانات وحشی شوند.

 

نماد وحشیگری داعش

گودال الخسفه  در شمال عراق تا قبل از حمله داعش یکی از مناظر طبیعی استان نینوا به شمار می‌رفت و گفته می‌شد بر اثر سقوط شهاب سنگ به زمین در هزاران سال پیش ایجاد شده است، اما از زمان حمله داعش به نماد قربانیان این گروه تروریستی تبدیل شد و به گودال مرگ شهرت یافت.

مقامات عراقی می‌گویند که شناسایی اجساد دفن شده در این گودال سال‌ها طول خواهد کشید.

خانواده‌های قربانیان داعش در نینوا بار‌ها از دولت عراق خواسته‌اند که تحقیق درباره این گودال عمیق را آغاز کند تا از سرنوشت عزیزان مفقود خود آگاه شوند.

 

بیشتر بخوانید:

 

کلیدواژه