آذر ۰۳, ۱۳۹۹ ۱۰:۰۸ Asia/Dushanbe
  • ولید المعلمی نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل متحد از بایدن خواست به توافق جدیدی با ایران برسد
    ولید المعلمی نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل متحد از بایدن خواست به توافق جدیدی با ایران برسد

نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل متحد از جو بایدن رییس جمهور منتخب آمریکا خواست توافق جدیدی با جمهوری اسلامی ایران امضا کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از ایرنا، عبدالله المعلمی روز یکشنبه ادعا کرد که توافق هسته ای با ایران مرده است و جو بایدن باید با ایران به توافق تازه ای برسد.

فیصل بن فرحان آل سعود Faisal bin Farhan Al-Saud وزیر خارجه رژیم سعودی نیز روز یکشنبه با حمایت از کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران گفت: «عربستان سعودی باید در هر مذاکره احتمالی میان دولت آمریکا و ایران در مورد توافق هسته ای جدید حضور داشته باشد و بخشی از آن باشد.»

در همین حال مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در دومین سفر خاورمیانه‌ای خود که با هدف افزایش فشارها بر ایران صورت گرفته است، یکشنبه شب با محمد بن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع عربستان دیدار کرد.

 

آمریکا و تلاش برای فشار حداکثری بر ایران

آمریکا بعد از 8 می 2018 و خارج شدن غیرقانونی از توافق هسته ای با ایران یا برنامه جامع اقدام مشترک که به طور خلاصه برجام نامیده می شود کارزاری همه‌جانبه برای فشار آوردن بر ایران به راه انداخته است.

واشنگتن اعلام کرده است هدف از «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران رسیدن به توافقی جدید با تهران است که در آن به همه مسائل مورد نظر آمریکا پرداخته شود.

خارج شدن آمریکا از توافق هسته ای با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی روبه رو شد و تنها رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و همپیمانانش یعنی امارات و بحرین از این اقدام غیرقانونی دونالد ترامپ حمایت کردند.

 

بیشتر بخوانید: