آذر ۰۴, ۱۳۹۹ ۰۸:۵۶ Asia/Dushanbe
  • آرامکو هدف حملات موشکی ارتش و نیروهای مردمی یمن
    آرامکو هدف حملات موشکی ارتش و نیروهای مردمی یمن

یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن صبح دیروز دوشنبه به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در جده حمله کردند.

این نخستین بار نیست که تاسیسات نفتی آرامکو هدف حملات موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار می‌گیرد. سپتامبر 2019 تاسیسات آرامکو در بقیق و خریص هدف حملات قرار گرفت و خسارت اقتصادی سنگینی به عربستان سعودی تحمیل شد. 

حملات روز گذشته به ایستگاه توزیع نفت آرامکو در جده چند شاخصه مهم داشت. 

نخستین شاخصه این بود که این حملات با سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به عربستان همزمان شد. اگرچه بنیامین نتانیاهو درباره سفر به عربستان سکوت کرد، اما اغلب منابع خبری سفر نخست وزیر اسرائیل به عربستان را نیز تائید کردند. به عبارتی حمله موشکی به آرامکو در جده با سفر نتانیاهو به عربستان سعودی نیز همزمان بود. بنابراین، این حمله اقدام از موضع قدرت و هشدار به عربستان و اسرائیل در منطقه غرب آسیا بود. 

دومین شاخصه، نوع موشک به کار گرفته شده در این حمله بود. «یحیی سریع»، سخنگوی ارتش یمن گفت در این حمله از موشک کروز قدس ۲ استفاده شده است. یحیی سریع تاکید کرد موشک قدس ۲ نسل جدید از موشک‌های بالدار است که توسط یگان موشکی یمن تولید و پس از عملیات‌های موفق در عمق عربستان سعودی که اعلام نشده بود، عملیاتی شده است. بنابراین در حمله به تاسیسات آرامکو در جده از موشک جدید یمنی‌ها رونمایی شده است. 
سومین شاخصه این است که فاصله جده و مرزهای یمن بیش از 650 کیلومتر است. آسمان عربستان با سیستم ضد موشکی پیشرفته پاتریوت آمریکا محافظت می‌شود. به عبارت دیگر، موشک قدس 2 از تکنولوژی پیشرفته‌ای برخوردار است که احتمال رهگیری و انهدام آنرا تضعیف می‌کند. به این لحاظ، حمله موشکی به تاسیسات آرامکو در جده هم یک دستاورد مهم برای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و هم یک هشدار برای عربستان سعودی است چرا که نشان می‌دهد قابلیت انجام حملات بیشتر از سوی یمنی‌ها وجود دارد. 

چهارمین شاخصه حمله روز گذشته به تاسیسات آرامکو این بود که این حمله موشکی تنها دو روز پس از آزادسازی پایگاه ماس در مارب انجام شده است. در واقع، این حمله دومین سیلی محکم ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به ائتلاف سعودی طی تنها دو روز بود. در عین حال، همزمانی این حمله با آزادسازی پایگاه راهبردی ماس ثابت کرد ارتش و کمیته‌های مردمی یمن توان حملات چندجانبه را به طور همزمان دارد و این یک پیشرفت مهم برای یمنی‌ها محسوب می‌شود. 

پنجمین شاخصه، بعد تدافعی این حمله بود. حملات روز گذشته به تاسیسات آرامکو در واکنش به تداوم حملات ائتلاف سعودی علیه یمن و همچنین تداوم اقدامات غیرانسانی آن از جمله ممانعت از پهلوگیری نفتکش و کشتی‌های حامل سوخت در بنادر دولت نجات ملی یمن انجام شد. جنبش انصارالله روز 11 نوامبر 2020 عربستان را به حملات گسترده طی روزهای آینده و در پاسخ به ادامه تعطیلی فرودگاه‌ها و بنادر تهدید کرده بود. آزادسازی پایگاه ماس و حمله موشکی به تاسیسات آرامکو در جده، عملیاتی کردن این هشدار بود. 

نکته پایانی اینکه؛ آزادسازی پایگاه ماس و حمله موشکی به تاسیسات آرامکو در جده بار دیگر ثابت کرد قدرت بازدارندگی ارتش و کمیته‌های مردمی همچنان در حال افزایش است و این موضوع توازن قدرت در صحنه میدانی جنگ را باز هم تغییر می‌دهد.

بیشتر ببینید:

حمله موشکی یمن به پالایشگاه آرامکو در عربستان+ فیلم

کلیدواژه