دی ۲۹, ۱۳۹۹ ۱۰:۵۴ Asia/Dushanbe
  • واکنش های داخلی به اقدام ترامپ علیه مردم یمن
    واکنش های داخلی به اقدام ترامپ علیه مردم یمن

دولت ترامپ در آخرین روزهای عمرش تلاش گسترده ای برای برآوردن خواسته های متحدین منطقه ای خود در غرب آسیا صورت می دهد. از جمله موارد آشکار این امر، تروریستی اعلام کردن جنبش انصار الله یمن و تحریم آن است که سعودی ها از آن به گرمی استقبال کرده اند.

با این حال این اقدام دولت ترامپ با واکنش منفی در داخل آمریکا مواجه شده است.

25 نماینده مجلس نمایندگان آمریکا به رهبری "گرگوری میکز"(Gregory Meeks) رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا تصمیم کوته‌ بینانه دولت ترامپ در تروریستی اعلام کردن جنبش انصارالله یمن را محکوم و خواستار اطلاعاتی درباره روندی شده‌اند که منجر به این تصمیم سیاسی عجولانه شده است.

میکز در این نامه نوشت: «این اقدام در روزهای پایانی دولت ترامپ بدون تردید بزرگترین بحران انسانی جهان را وخیم‌تر خواهد کرد و هزاران یمنی را به سوی خطری بزرگتر می‌کشاند.»

"جیک سولیوان" (Jake Sullivan) مشاورامنیت ملی جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا نیز با مخالفت با تروریستی اعلام کردن جنبش مقاومت «انصارالله» یمن، گفت: این اقدام فقط درد و رنج مردم یمن را بیشتر می‌کند.

به نظر می رسد حرکتی گسترده در سطح بین المللی و اکنون در داخل آمریکا در مخالفت با این اقدام غیر منطقی و ضد انسانی دولت ترامپ شکل گرفته است. قبلا نیز روسای نهادهای وابسته به سازمان ملل با اشاره به اوضاع وخیم انسانی در یمن به دلیل جنگ ظالمانه 6 ساله ائتلاف  سعودی علیه مردم این کشور ضمن محکوم کردن تحریم جنبش انصار الله یمن ازسوی آمریکا که از 19 ژانویه به اجرا در می آید درباره تبعات فاجعه بار این امر ابراز نگرانی شدید کرده و خواهان لغو آن شده بودند.

با این حال بعید به نظر می رسد دولت ترامپ با توجه به روابط نزدیک خود با عربستان سعودی و امارات به عنوان دو کشور جنگ افروز در یمن تغییری در تصمیم خود بدهد. این اقدام با اهداف مختلفی صورت گرفته است: نخست اینکه این کنش در راستای تضعیف مقاومت مردم یمن و به تسلیم واداشتن آن صورت گرفته است. ائتلاف سعودی پس از 6 سال جنگ بی ثمر و بمباران روزانه مردم یمن هیچ موفقیت قابل ذکری به دست نیاورده و سعودی ها و اماراتی ها  تاکنون میلیاردها دلار صرف این جنگ کرده اند و تلفات نظامی و خسارات تجهیزاتی بسیاری را متحمل شده اند.لذا ترامپ به عنوان متحد نزدیک رژیم سعودی با تحریم جنبش انصار الله به زعم خود تصور می کند که گام مهمی در راستای شکستن مقاومت یمن و در نتیجه تغییر موازنه به نفع ائتلاف سعودی انجام می دهد. با این حال واقعیت جز  این بوده و اقدام به تحریم جنبش انصار الله در واقع به معنای جلوگیری از ارسال کمک های غذایی و انسان دوستانه برای میلیون ها نفر از مردم یمن است. این امری است که منتقدان بین المللی و داخلی اقدام دولت ترامپ  بر آن تاکید کرده اند و در نامه نمایندگان کنگره نیز برآن تاکید شده است.

سناتور جمهوریخواه "تاد یانگ" Todd Young در توییتی نوشت: «تصمیم مایک پمپئو برای اعلام کردن جنبش حوثی‌ها ( جنبش انصار الله) یمن به عنوان یک سازمان تروریستی، گام اشتباه دیگری در رویکرد نادرست ایالات متحده در مناقشه یمن است».

بعد دیگر این امر تلاش دولت ترامپ برای سنگ اندازی در مسیر سیاست خارجی و منطقه ای دولت آینده آمریکا یعنی دولت بایدن است. با توجه به محکومیت چند باره سیاست آمریکا درباره جنگ یمن از سوی دموکرات های کنگره آمریکا و درخواستهای آنها برای توقف حمایت از ائتلاف سعودی در این جنگ ظالمانه، دولت ترامپ با تروریستی اعلام کردن و تحریم جنبش انصار الله یمن در واقع دولت بایدن را در مقابل عمل انجام شده قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

 

کلیدواژه