آبان ۱۷, ۱۳۹۶ ۱۷:۱۴ Asia/Dushanbe
  • رئیس شرکت دولتی برق ازبکستان خبر داد؛ «تاشکند» آماده تهاتر برق با «دوشنبه»

رئیس شرکت دولتی برق ازبکستان از آمادگی کامل این کشور برای تهاتر برق با تاجیکستان خبر داد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسا به نقل از فارس، «عیسی سعدالله اف» رئیس شرکت دولتی برق ازبکستان از برقراری 5 خط انتقال برق با تاجیکستان خبر داده و گفت: «تاشکند» به طور کامل آماده معاوضه برق با «دوشنبه» است.

وی یکی از وظایف اصلی طرف ازبکی را برقراری سیستم‌های معاوضه انرژی این کشور با تاجیکستان عنوان کرده و گفت: تا به امروز تاشکند 4 خط 220 و یک خط 500 کیلوواتی انتقال برق را که سیستم انرژی 2 کشور را به هم متصل می‌کند، آماده کرده است.

سعدالله اف در ادامه با بیان اینکه از نظر فنی تمام تجهیزات آماده هستند تا معاوضه برق میان ازبکستان و تاجیکستان از سرگرفته شود، افزود: برای فعالیت منظم و جلوگیری از حوادث باید پروژه ایستگاه‌های تقویتی و حفاظت از خطوط انتقال برق آماده شوند.

این مقام ازبکی تصریح کرد: طرف تاجیکی متعهد شده که این ایستگاه‌های تقویتی و حفاظتی را آماده سازند و ما هم فعلا منتظر دریافت پاسخ مقامات دوشنبه می‌باشیم.

وی افزود: هر وقت این پروژه آماده شد متخصصان آن را در ایستگاه‌های ازبکستان و تاجیکستان راه اندازی و سپس سیستم انرژی 2 کشور به طور موازی فعالیت خواهند کرد.

سعدالله اف با بیان اینکه طرفین برای تسریع اجرای طرح مذکور راه و گزینه‌های دیگر را نیز بررسی می‌کنند، گفت: ما آمادگی خود برای توسعه تعاملات و راه اندازی پروژه مذکور را در هر قالبی به طرف تاجیک اعلام کرده و آماده برداشتن گام‌های بیشتر در این زمینه می‌باشیم.

در ماه جولای سال جاری در نشستی مطبوعاتی «عثمان علی عثمان زاده» وزیر انرژی و منابع آب تاجیکستان اعلام کرده بود که دوشنبه دارای ظرفیت فنی کافی برای صادرات برق خود به کشورهای ازبکستان، ترکمنستان و قزاقستان می‌باشد.

درسال 2009 مقامات تاشکند خطوطی را که از 2 طریق برق تاجیکستان را به ازبکستان منتقل می‌کرد، تخریب کردند.

با برقراری دوباره فعالیت شبکه واحد برق آسیای مرکزی، تاجیکستان می‌تواند در تابستان بیش از 3 میلیارد کیلووات ساعت برق اضافی خود را به کشورهای همسایه صادر و در زمستان از این کشورها برق دریافت و کمبود برق داخلی را در فصل سرما جبران کند.

تاجیکستان بعد از خروج ازبکستان در سال 2009 میلادی از شبکه واحد انرژی آسیای مرکزی به طور خودکار از شبکه های انرژی سایر کشورهای منطقه، محروم شد.