اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۷ ۰۹:۰۱ Asia/Dushanbe
  • خودکشی سرباز وظیفه سغدی پس از فرار از محل خدمت

یک سرباز وظیفه پس از فرار از محل خدمت خویش در واحد وزارت کارهای داخله تاجیکستان، در زادگاهش ناحیه عینی ولایت سغد خودکشی کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اخبار، مقامات دادستانی ولایت سغد گفته اند که دلیل فرار از محل خدمت و دست به خودکشی زدن خوشروز قوشایف مشخص نیست و تحقیق این حادثه آغاز شده است.

این منابع گفته اند که برادر خوشروز قوشایف نیز به همراه وی در همان واحد وزارت کارهای داخله تاجیکستان خدمت می کند و درباره دلیل فرار او و دست به خودکشی زدنش هیچ اطلاعاتی ارائه نکرده است.

این در حالی است که در سال 2017 نیز سه سرباز وظیفه نیروهای مسلح تاجیکستان دست به خودکشی زدند که مقامات نظامی هنوز نتوانسته اند دلیل این اقدامات را روشن کنند.

روانشناسان معتقدند که شرایط نامناسب معیشتی و اخلاقی و وجود خشونت و بدرفتاری در نیروهای مسلح تاجیکستان موجب دست به خودکشی زدن سربازان می‌شود. 

دفتر آزادی‌های شهروندی یک سازمان غیردولتی درتاجیکستان در گزارشی اعلام کرده است که در سه سال اخیر 59 سرباز وظیفه در نیروهای مسلح تاجیکستان مورد ضرب و شتم و بدرفتاری هم قطاران خویش قرار گرفته اند که 11 تن از آنان جان خود را از دست داده اند.

این شرایط موجب شده است که همه ساله در تاجیکستان تعداد زیادی از جوانان به سن خدمت سربازی رسیده، با فرار به روسیه کار در این کشور را بر خدمت نظام وظیفه ترجیح دهند.