تیر ۲۶, ۱۳۹۷ ۰۷:۲۹ Asia/Dushanbe
  • 2  میلیارد سامانی بدهی شرکت برق تاجیک به نیروگاه های برق آبی سنگتوده 1 و 2

وزارت انرژی و ذخایرآب تاجیکستان اعلام کرد، بدهی شرکت برق تاجیک به نیروگاه های برق آبی سنگتوده 1 و2 به بیش از2 میلیارد و221 میلیون سامانی رسیده است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سایت وزارت انرژی و ذخایرآب تاجیکستان، بدهی این شرکت به نیروگاه برق آبی سنگتوده 1 به 1 میلیارد سامانی و سنگتوده 2 به بیش از1 میلیارد 221 میلیون سامانی رسیده است.

نیروگاه برق آبی سنگتوده ۱ که طرح مشترک روسیه وتاجیکستان است، درسال 2009 به بهره برداری رسید و۱۲ درصد ازکل برق تولید شده درنیروگاه های برق آبی تاجیکستان را به خود اختصاص داده است. روسیه 75 درصد و تاجیکستان 25 درصد ازسهام مالی نیروگاه برق آبی سنگتوده 1 را در اختیاردارند.

نیروگاه برق آبی سنگتوده 2 طرح مشترک تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران است که درسال 2011 به بهره برداری رسید و برای ساخت آن، تهران 180 میلیون دلار و دوشنبه 40 میلیون دلار هزینه کرده اند. قبلا طرفها توافق کرده بودند که پس از 12 و نیم سال از زمان بهره برداری از نیروگاه برق آبی سنگتوده 2 و پرداخت وام ایران، این نیروگاه در اختیار تاجیکستان قرار بگیرد. اما به دلیل افزایش بدهی مالی شرکت برق تاجیک این مدت زمان به 14 ونیم سال تمدید شد.

همچنین طی شش ماه نخست سال جاری درتاجیکستان بیش از9 میلیارد و517 میلیون کیلو وات ساعت برق تولید شده که 1 میلیارد و237 میلیون کیلووات آن، به خارج صادر شده است و درمقایسه با دوره مشابه سال قبل نزدیک به 2 درصد افزایش داشته است. طی این مدت بدهی کارخانه آلومینیوم تاجیکستان به شرکت برق تاجیک بابت برق مصرفی به 421 میلیون سامانی، بخش خانگی 930 میلیون سامانی و سایرمشترکان 770 میلیون سامانی رسیده است.