شهریور ۱۵, ۱۳۹۷ ۰۸:۱۰ Asia/Dushanbe
  • توقیف 20 کامیون حامل کالای قاچاق در مرز تاجیکستان و قرقیزستان

نیروی مرزبانی تاجیکستان وابسته به کمیته دولتی امنیت ملی در یک ماه اخیر 20 کامیون حامل کالاهای قاچاق را هنگام ورود به قلمرو این جمهوری از قرقیزستان توقیف کرده است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری خاور، محمد اولوغ خواجه‌اف سخنگیوی نیروی مرزبانی تاجیکستان گفته است که این کامیون‌ها هنگام عبور از قرقیزستان به داخل قلمرو تاجیکستان در پاسگاه‌های ایست و بازرسی ناحیه های باباجان غفوراف، اسفره، سپیتامن و جبار رسول اف در ولایت سغد به دلیل نداشتن بارنامه و مجوز حمل کالا توقیف شده اند.

وی گفته است که رانندگان این کامیون ها که اتباع تاجیکستان و قرقیزستان می باشند و اکنون بازداشت شده اند، از مدت ها قبل به واردات قاچاقی محصولات از قرقیزستان به تاجیکستان و بالعکس بدون داشتن اسناد و مدارک مشغول بوده اند.

به گفته محمد اولوغ خواجه اف هنگام بازرسی این کامیون ها 16 تن زردآلوی خشک، هزار و250 کیلوگرم کود شیمیایی، یک هزار و 500 عدد ورق فلزی، 17 هزار و 500 کیلوگرم زغال سنگ، 15 متر مکعب تخته، یک تن گازوییل و مقداری میوه و سبزیجات کشف و مصادره شده است.

وی تاکید کرده است که بخشی از مصالح ساختمانی که این کامیون ‌ها به طور قاچاقی به تاجیکستان وارد می کردند غیراستاندارد و بی‌کیفیت بوده است.

از 970 کیلومتر مرز مشترک تاجیکستان و قرقیزستان طی بیش از 25 سال مذاکرات دوجانبه تنها 520 کیلومتر علامت گذاری شده است و برخی مناطق مرزی مورد اختلاف مقامات دوشنبه و بیشکک، مورد استفاده قاچاقچیان دو کشور قرار می گیرد.