اسفند ۲۰, ۱۳۹۷ ۰۹:۱۸ Asia/Dushanbe
  • شکایت ساکنان تاجیکستان از جیره بندی برق و سکوت شرکت دولتی برق تاجیک

مقامات شرکت دولتی برق تاجیک تاکنون هیچ توضیحی برای محدودیت انتقال برق به مناطق مختلف تاجیکستان که از ماه مارس جاری آغاز شده است، ارائه نکرده اند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ساکنان ولایت های سغد و ختلان و ناحیه های مرکزی تاجیکستان می گویند شب ها  از ساعت 11 تا 6  صبح و روزها  از 9 صبح تا 17 عصر انتقال برق به  خانه های آنان قطع  می شود. 

درسامانه  شرکت دولتی برق تاجیک تاکید شده است که شکایت های ساکنان  تاجیکستان از محدودیت انتقال برق را دریافت کرده اند و این موضوع بررسی خواهد شد. اما  درباره علت های این اقدام، مقامات این شرکت که مسوولیت انتقال برق درتاجیکستان را برعهده دارند، پاسخی  نداده اند.

در پاییز سال 2018 نیز در تاجیکستان جیره بندی  برق اعمال شد و مقامات شرکت دولتی برق تاجیک این اقدام را به موضوع ضرورت ذخیره سازی آب پشت سد درحال ساخت نیروگاه برق آبی راغون مرتبط کرده  بودند. به گفته آنان برای بهره برداری از توربین نخست این نیروگاه در ماه نوامبر سال 2018 باید ذخیره سازی آب انجام می شد. ولی اکنون در مورد اعمال محدودیت انتقال  برق به  ساکنان تاجیکستان  توضیح رسمی داده نمی شود.

از سوی دیگر اخیرا رسانه ها از توقف فعالیت توربین نخست نیروگاه برق آبی راغون  خبرداده اند  که مقامات شرکت دولتی برق تاجیک می گویند این اقدام صرفا فنی بوده و به آمادگی به  بهره برداری از توربین  دوم  این نیروگاه  در ماه آوریل سال جاری ارتباط  دارد.

 

کلیدواژه