فروردین ۰۶, ۱۳۹۸ ۰۸:۵۶ Asia/Dushanbe
  • شکایت  مردم از نبود برق و سکوت  مسوولان  شرکت  برق  تاجیک

با وجود وعده مسوولان شرکت دولتی برق تاجیک برای لغو محدودیت انتقال برق در تاجیکستان درایام نوروز، شکایت مردم از نبود برق همچنان ادامه دارد.

به  گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به  نقل از سامانه اخبار، ساکنان ولایت های سغد، ختلان و ناحیه‌ های مرکزی تاجیکستان می ‌گویند شبها  از ساعت 11 تا 6  صبح  و روزها  از 9 صبح  تا 17 عصر انتقال  برق به خانه‌ های آنان قطع می ‌شود.

حتی درنواحی اطراف دوشنبه  نظیر رودکی ، وحدت و حصار که به  پایتخت تاجیکستان متصل می باشند، مردم درشبانه روز طی ساعتهای معین برق دریافت می کنند.  از این رو مطلب نوشته  شده روزنامه نگار دلیر امامعلی در شبکه های اجتماعی که درخواست استعفای میرزا اسماعیل زاده  رییس شرکت دولتی برق تاجیک را مطرح کرده، با  واکنش زیاد کاربران رو به رو شده است.

مقامات دولتی در تاجیکستان دو سال قبل اعلام کرده بودند که جیره بندی برق دراین کشور در فصل سرما  مال تاریخ شده است. اما  در پاییز سال 2018  نیز در تاجیکستان جیره بندی  برق اعمال شد و مقامات شرکت دولتی برق تاجیک این اقدام را به موضوع ضرورت ذخیره سازی آب پشت  سد در حال ساخت نیروگاه برق آبی راغون مرتبط کرده  بودند.

به  گفته آنان برای بهره برداری از توربین نخست این نیروگاه در ماه  نوامبر سال 2018  می بایست  ذخیره سازی آب انجام می ‌شد، اما اکنون در مورد اعمال  محدودیت انتقال برق به ساکنان تاجیکستان توضیح رسمی داده نمی‌شود. از سوی دیگر اخیرا رسانه‌ ها از توقف فعالیت توربین نخست نیروگاه برق آبی راغون خبر داده‌ اند که مقامات  شرکت  دولتی برق تاجیک می‌ گویند این اقدام  صرفا  فنی بوده است و به آمادگی به  بهره برداری از توربین  دوم این نیروگاه در ماه آوریل سال جاری ارتباط  دارد.

هرچند که ناظر یادگاری سخنگوی شرکت دولتی برق تاجیک  وعده داده بود که  با  فرا رسیدن جشن نوروز جیره بندی برق در تاجیکستان لغو می شود.