شهریور ۲۲, ۱۳۹۸ ۱۹:۰۸ Asia/Dushanbe
  • ارتباط افزایش قیمت آرد درتاجیکستان با هزینه های حمل و نقل

افزایش قیمت آرد درتاجیکستان بیشتر به هزینه های حمل و نقل ارتباط دارد.

معاون انجمن گندم روسیه معتقد است که افزایش اخیرقیمت آرد در تاجیکستان به هزینه های حمل و نقل، قیمت سوخت وعوارض گمرکی ارتباط  دارد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به  نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آلکساندر کاربوت با اشاره به افزایش قیمت آرد درتاجیکستان در ماه سپتامبر برای پنجمین بار طی سال جاری گفت:  تغییر نرخ خرید از قزاقستان، عوارض گمرکی، هزینه های حمل و نقل ازعوامل تاثیر گذاردر افزایش قیمت ارد بوده است.

او گفت :زیرا شرکتهای راه آهن همه ساله  تعرفه های حمل و نقل  را افزایش می دهند، قیمت سوخت نیز درحال افزایش است و عوارض گمرکی نیز در افزایش قیمت تاثیرمی گذارد.

معاون انجمن گندم روسیه تاکید می کند که در تاجیکستان به دلیل تعداد زیاد اعضای خانواده های ساکن در این کشورآرد ازجمله مهم ترین مواد غذایی به حساب می آید که اقشار کم  درامد دراین کشوراز ان برای تهیه نان استفاده میکنند و افزایش قیمت ان باعث در تگنا قرار گرفتن قشر اسیب پذیر تاجیکستان شود. 

قیمت یک کیسه آرد 50  کیلویی که درماه اوت در بازارهای تاجیکستان 180 تا 185  سامانی ( معادل 19 دلار) ارزش داشت، اکنون درمناطق مختلف این کشوربه قیمت 215  تا 220 سامانی ( معادل 22 دلار) اعلام شده است. فروشندگان آرد دربازارهای تاجیکستان علت عمده  افزایش قیمت آرد  را  کمبود دلار و گران شدن این محصول درکشور تولید کننده ( قزاقستان) اعلام می کنند.

تاجیکستان همه ساله به 2 میلیون تن گندم نیاز دارد که 1 میلیون تن آن  درداخل تولید و 1 میلیون تن دیگر این محصول مهم غذایی از از قزاقستان وارد  می شود.  

 

کلیدواژه