۲۶ شهریور ۱۳۹۸, ۲۱:۰۱ Asia/Dushanbe
  • تایید کشته شدن 3 مرزبان تاجیک دردرگیری اخیر در مرز با قرقیزستان

3 مرزبان تاجیک دردرگیری اخیر در مرز با قرقیزستان کشته شدند.

به گزارش صدای خراسان به نقل از سامانه اطلاع رسانی ،رئیس ولایت سغدگفت:درجریان درگیری شامگاه دوشنبه  16 سپتامبر سال جاری بین ساکنان روستاهای آوچی قلعه تاجیکستان و مقست  قرقیزستان بر سر اختلاف نظر در مورد بخش علامت  گذاری نشده خط مرز مشترک میان دو جمهوری  سرهنگ دوم رستم عبید الله اف فرمانده پاسگاه مرزی آوچی قلعه، رمضان اسماعیل اف  و غیاث الدین سبحان اف  دو سربازاین پاسگاه کشته شدند.

گفته می شود که با  وجود  سکوت مقامات رسمی و رسانه های خبری دولتی در تاجیکستان درمورد مرزبانان کشته شده  تاجیک،  بستگان این افراد تشییع  جنازه و خاکسپاری آنان را تایید کرده اند.

همچنین 5  نفرازافسران  و سربازان پاسگاه مرزی آوچی قلعه  تاجیکستان دراین درگیری زخمی شدند.

طرف قرقیزستانی نیز ازکشته شدن  یک افسر مرزبانی و زخمی شدن 13 تن ازساکنان منطقه مقست خبرداده است که 20 نفرازاین  زخمی ها برای مداوا به  شهر بیشکک منتقل شد ند.

وزارت امورخارجه  قرقیزستان با احضارسفیر تاجیکستان دربیشکک مراتب اعتراض رسمی خود را در ارتباط با درگیری اخیرمرزی به وی اعلام کرد.

از سوی دیگر تعدادی از ساکنان ناحیه  لیلک قرقیزستان با تجمع  درشهر بیشکک  پایتخت این کشور اعتراض خود را به  درگیری اخیر درمرز این ناحیه با تاجیکستان ابرازکرده واز حکومت  قرقیزستان درخواست کرده اند که به  نا آرامیها درمناطق مرزی با تاجیکستان پایان دهد.

 

کلیدواژه

کامنت