مهر ۲۱, ۱۳۹۸ ۰۹:۰۳ Asia/Dushanbe
  • پیوستن تاجیکستان به اتحادیه اوراسیا؛ شرط عفو کارگران مهاجر تاجیک

کارشناس امور حقوقی کارگران مهاجر در روسیه معتقد است؛ شرط عفو کارگران مهاجر تاجیک در این کشور پیوستن تاجیکستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیاست.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل  از اسپوتنیک، دمیتری میخاییل اف با اشاره به درخواست ژنرال رمضان رحیم زاده وزیر امور داخله تاجیکستان از مقامات روسیه برای عفو کارگران مهاجراخراجی این کشور گفت، این  موضوع به عضویت تاجیکستان در اتحادیه  اقتصادی اوراسیا  بستگی خواهد داشت. 

وزیر امور داخله تاجیکستان  در سفر اخیرش به مسکو از مقامات دولت روسیه درخواست کرده بود که موضوع عفو کارگران مهاجر تاجیکستانی  اخراجی از قلمرو  روسیه را بررسی کنند.

 دمیتری میخایل اف کارشناس امور حقوقی کارگران مهاجر در روسیه می گوید، مهاجران تاجیک در قلمرو روسیه ازامتیازات ویژه ای برخوردارند که اتباع  دیگر کشورها شامل این تسهیلات  نمی شوند.

وی افزود، اتباع تاجیکستانی جویای کار در روسیه 14 روز پس از ورودشان می توانند بدون ثبت نام دراین کشور حضور داشته باشند که این مدت برای اتباع  دیگر کشورها 7 روز است.

 در سال 2017 حکومت تاجیکستان عفو 370 هزار نفر از کارگران مهاجر اخراجی این کشور را از روسیه درخواست کرده بود که در پی آن مقامات روس در بهار سال 2018 حکم ممنوعیت ورود 106 هزار شهروند تاجیکستانی را لغو کردند.

مقامات وزارت کار و مهاجرت تاجیکستان تعداد کارگران ممنوع  الورود این کشور به روسیه را بیش از 250 هزار نفر اعلام کرده اند. 

هم اکنون بیش از یک میلیون 200 هزار کارگر مهاجر تاجیکستانی در روسیه با مجوز رسمی فعالیت می کنند و همه ساله بیش از 500 هزار نفر ازشهروندان تاجیک در بهار برای کار موسمی به روسیه می‌روند و با سرد شدن هوا به تاجیکستان برمی گردند.

 

کامنت