آبان ۱۳, ۱۳۹۸ ۱۰:۴۲ Asia/Dushanbe
  • کشته شدن 470 تبعه تاجیکستان در درگیری های سوریه و عراق

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار گزارش " تروریسم در سال 2018 " از کشته شدن 470 تبعه تاجیکستانی در درگیری های سوریه و عراق خبر داده است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به  نقل از سامانه تاپ  تی جی، در این گزارش تاکید شده است که بر اساس آمار  دادستانی تاجیکستان از میان هزار و 900  نفر از اتباع  این کشور که با پیوستن به گروههای تروریستی به  ویژه  داعش به سوریه  و عراق رفته اند،  470  نفر در درگیری با ارتش های این دو کشور عربی کشته شده اند. 

همچنین 450  تبعه  تاجیکستان  در زندانهای سوریه  و عراق نگهداری می شوند.

در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا به  بازداشت و زندانی کردن اعضا و جانبداران گروه های  تروریستی در داخل تاجیکستان نیز اشاره  شده است که در چارچوب برنامه مبارزه با  تروریسم  عملی می شود.

 تعدادی از این افراد از افغانستان، سوریه ، عراق و روسیه به تاجیکستان بازگشته و یا به  درخواست مقامات قضایی این کشور به  دوشنبه  استرداد شده اند.

از دیدگاه مقامات تاجیکستان تجمع  اعضای گروههای تررویستی درشمال افغانستان تهدید جدی علیه  امنیت ملی این کشور و دیگرجمهوری های آسیای مرکزی به حساب می آید و ضرورت تقویت مرزمشترک با افغانستان را برای مقابله  با تحرکات احتمالی این سازمانها مطرح  می سازد.

 

کلیدواژه