آذر ۱۷, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۳ Asia/Dushanbe
  • مشکل اصلی کارگران مهاجر تاجیک ناآشنایی با قوانین روسیه است

سخنگوی دفترنمایندگی وزارت کار و مهاجرت تاجیکستان در مسکو می گوید که مشکل اصلی کارگران مهاجرتاجیک ناآشنایی با قوانین روسیه است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل ازسامانه Migrantnews.info ، ابراهیم احمد اف گفته است که جوانان تاجیک که برای کاربه روسیه می آیند، باید زبان روسی را درحد مکالمه بدانند و با قوانین حقوقی این کشورآشنا شوند.

وی تاکید کرده است که متاسفانه بیشتر این افراد بی اطلاع از قوانین حقوقی روسیه به این کشور وارد و با مشکلات زیادی رو به رو می شوند.

سخنگوی دفترنمایندگی وزارت کار و مهاجرت تاجیکستان درمسکو، یکی از این موارد را الزامی بودن سکونت کارگران مهاجر در محل ثبت اقامت آنان دانست و افزود: 90 درصد تاجیک ها  این مقررات را مراعات نمی کنند، در حالی  که نقض این مقررات می تواند موجب اخراج آنان از روسیه شود.

احمد اف گفت:همچنین برخی کارگران مهاجر بدون عقد قرارداد با کارفرمایان بر اساس توافق شفاهی فعالیت می کنند و بعدها برای دریافت حقوق ودستمزد خود با مشکل روبه رو می شوند، در حالی که در چنین شرایطی بدون متن قرارداد، حتی از طریق دادگاه حل کردن این مشکلات سخت است.

وی افزود: تنها در سال 2018 در مدت 9 ماه بیش از31 هزار مورد شکایت  از کارگران مهاجر تاجیک به خاطر نگرفتن حقوق ودستمزد به دفتر نمایندگی وزارت کار و مهاجرت تاجیکستان  درمسکو وارد و با تلاش این نهاد 22 میلیون و 260 هزار روبل از سوی شرکتهای روسی به آنان پرداخت شد.

 

کلیدواژه

کامنت