آذر ۱۸, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱ Asia/Dushanbe
  • آمادگی شماری از احزاب برای شرکت در انتخابات پارلمانی تاجیکستان

تعدادی از احزاب سیاسی تاجیکستان از آمادگی خود برای شرکت در انتخابات مجلس نمایندگان این کشور در اول ماه مارس سال 2020 خبر داده اند.

به گزارش رادیو تاجیکی  صدای خراسان به  نقل از سامانه تاپ تی جی، روسای احزاب دموکرات و کمونیست تاجیکستان تعداد نامزدهای این دو گروه سیاسی را برای شرکت دراین انتخابات مشخص کرده اند.

سید جعفرعثمان زاده رییس حزب دموکرات تاجیکستان  گفته است که  13 نفر از اعضای  این حزب  براساس  فهرست واحد احزاب سیاسی و 19 نفر نیز به عنوان نامزد  در حوزه های انتخابیه سراسری وارد رقابت خواهند شد.

همچنین معراج عبد الله اف رییس حزب کمونیست تاجیکستان از آمادگی این گروه برای پیشنهاد 8  نامزد برای شرکت در انتخابات مجلس نمایندگان این  کشورخبر داده است.

درمجلس قانون گذاری فعلی تاجیکستان حزب دموکرات یک نماینده دارد که رییس این گروه سید جعفرعثمان زاده است.

 اما حزب کمونیست هیچ نماینده ای دراین مجلس ندارد.

 احزاب اصلاحات اقتصادی، کشاورزی و سوسیالیستی هم که درمجلس قانون گذاری فعلی تاجیکستان نماینده دارند اعلام کرده اند که دراین انتخابات شرکت خواهند کرد.

این در حالی است که حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان که گروه مخالف حکومت در داخل این کشور به شمار می رود اعلام کرده در نشست اخیر حزبی نتوانسته  است درباره شرکت در انتخابات پارلمانی سال 2020 تصمیم بگیرد.

 مجلس نمایندگان تاجیکستان دارای 63 کرسی و مجلس ملی  دارای 33  کرسی است.

حد نصاب ورود نامزدها به مجلس نمایندگان تاجیکستان براساس آرای 5 درصدی خواهد بود که احزاب شرکت کننده با این شاخص می توانند یک نامزد را به نهاد قانون گذاری بفرستند.

به طورهمزمان نامزدهای احزاب و افراد مستقل درحوزه های انتخابیه سراسری با هم رقابت خواهند کرد.

هم اکنون بیشتر کرسی های نمایندگی درمجالس تاجیکستان  دراختیار حزب حاکم خلق دموکرات قراردارد.

 

کلیدواژه

کامنت