آذر ۲۰, ۱۳۹۸ ۰۹:۲۸ Asia/Dushanbe
  • بازگرداندن 10 محصل تاجیک از مدارس مذهبی بنگلادش به تاجیکستان

مقامات تاجیکستان با بازگرداندن 10 محصل تاجیک از مدارس مذهبی بنگلادش، اکنون این افراد را درمدارش شبانه روزی تحت آموزش قرار داده اند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، والدین این دانش آموزان می گویند که حتی در روزهای تعطیل نیز به آنان مجوز دیدار با فرزندانشان را نمی دهند.

منابع وزارت معارف وعلوم تاجیکستان می گویند این دانش آموزان باید درمدارس شبانه روزی دوره تطبیق با نظام آموزشی این کشور را بگذرانند و بعدا به مدارس دولتی منتقل شوند.

 احسان خوشبخت سخنگوی این وزارتخانه تاکید کرده است این دانش آموزان تا به حال در مدارس این کشور آموزش ندیده اند و باید طی دوره سه تا شش ماه، خود را با شرایط آموزش و پرورش تاجیکستان تطبیق دهند و پس از این مرحله موضوع تحویل آنان به والدینشان و پایه تحصیلی آنان در مدارس دولتی محل اقامتشان مشخص خواهد شد.

قبلا مقامات وزارت معارف وعلوم تاجیکستان از بازگردادن جوانان تاجیک از مدارس مذهبی افغانستان، عربستان، پاکستان و برخی دیگر کشورهای اسلامی خبر داده بودند. اما این برای بار نخست است که این مقامات از بازگرداندن دانش آموزان تاجیک از مدارس مذهبی بنگلادش خبر می دهند.

 حکومت تاجیکستان از سال 2010 تا کنون هزاران دانش آموز تاجیک را برای قرار نگرفتن تحت  تاثیر افکار گروههای افراطی ازمراکز آموزشی کشورهای اسلامی بازگردانده است.

درحال حاضر در تاجیکستان هیچ  مدرسه اسلامی فعالیت نمی کند و تنها یک دانشکده اسلامی در شهر دوشنبه وجود  دارد.

 

کلیدواژه

کامنت