دی ۲۵, ۱۳۹۸ ۱۰:۱۰ Asia/Dushanbe
  • گلایه کارگران مهاجر تاجیک در روسیه از باجگیری دلالان کار

کارگران مهاجر تاجیکستانی در شرکت تاسیسات هسته ای روسیه در شهر ایکاتیرنبورگ از این که هر ماه 10 درصد به فرد دلال (میانه رو) باج پرداخت می کنند، شکایت کرده اند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل ازسامانه تاپ تی جی، این کارگران گفته اند که فرد تاجیکستانی که آنان را برای کار به این شرکت معرفی می کند، هر ماه برای خدمات خود از آنان10 درصد حق الزحمه دریافت می کند.

گفته می شود که  حقوق ماهانه کارگران مهاجر تاجیک  در این شرکت روسی بین 50 تا 80 هزار روبل است که فردی به نام سبحان رحیم اف که از وی به عنوان واسطه استخدام این کارگران  یاد می شود از هر یک از آنان ماهی 5 تا 8 هزار روبل باج می گیرد.

در این شرکت روسی ، بیش ازهزار کارگر مهاجر تاجیک فعالیت می کنند.

 سبحان رحیم اف می گوید که 20 سال است در این شرکت ساختمان سازی فعالیت می کند و او به عنوان مسوول معرفی کارگران مهاجر خارجی، مبلغ  دریافتی از این افراد را برای دریافت مجوز، تهیه  دفترچه بیمه درمانی واسناد مورد نیاز آنان هزینه می کند.
 

ازسوی دیگرکریم جان یاراف مدافع حقوق کارگران مهاجرآسیای مرکزی در روسیه دریافت این میزان سهم از سوی افراد واسطه را  در این کشور تایید می کند.

درتاجیکستان منابع معیشتی یک چهارم خانواده ها از حساب درآمد ارسالی کارگران مهاجرتاجیک از روسیه تامین می شود.

به گفته ایگورفرال اف سفیر روسیه درتاجیکستان درسال 2019 کارگران مهاجر تاجیک به کشورشان بیش از 3 میلیارد  دلار ارسال کرده اند.

 

کلیدواژه

کامنت