دی ۳۰, ۱۳۹۸ ۰۹:۳۹ Asia/Dushanbe
  • بازداشت سومین مامور پلیس در تاجیکستان به اتهام شکنجه

یک کارمند پلیس ناحیه تورسون زاده به اتهام شکنجه ساکن این منطقه در محل دادگاه عالی تاجیکستان بازداشت شد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل ازسامانه تاپ  تی جی، ایرج نعیم اف سومین کارمند پلیس از این ناحیه است که در ارتباط با شکنجه شدن حسن یادگاراف ساکن 36 ساله ناحیه تورسون زاده بازداشت شده است.

وکلای مدافع حسن یادگاراف که قبلا به اتهام قتل یک ساکن ناحیه  تورسون زاده به مدت هشت ماه در بازداشت بود، از شکنجه شدن موکلشان توسط سه کارمند پلیس این منطقه شکایت کرده اند که موجب بازداشت این سه مامور پلیس شده است.

حسن یادگاراف تاکید کرده است هیچ ارتباطی با این حادثه نداشته و تحت شکنجه  شدید از جمله استفاده از برق به اجبار اتهام قتل را پذیرفته و بعدا تحقیقیت نشان داده که وی دراین ماجرا مشارکت نداشته است.

 قاتل واقعی بعدا بازداشت و به 21 سال زندان محکوم شد.

 با شکایت حسن یادگاراف اکنون سه مامور پلیس ناحیه تورسون زاده در دادگاه عالی تاجیکستان به اتهام شکجه وی در حال محاکمه قرار دارند.

این درحالی است که ائتلاف ضد شکنجه در تاجیکستان که یک سازمان غیردولتی است، از دریافت 246 مورد شکایت از سوی شهروندان این کشورمبنی برشکنجه شدن توسط  کارمندان پلیس طی پنج سال اخیر خبر داده است.

مقامات تاجیکستان می گویند برای تشدید مجازات افراد شکنجه گراقدام به اصلاح قانون  جنایی این کشور در ماه اکتبرسال 2019 کرده اند.

 اکنون افراد متهم در شکنجه  بازداشت شدگان از2  تا 15 سال به زندان و یا پرداخت 15 تا 20 هزارسامانی جریمه مالی محکوم می شوند. 

کلیدواژه

کامنت