بهمن ۰۴, ۱۳۹۸ ۲۲:۲۲ Asia/Dushanbe
  • پیشنهادتاجیکستان برای معاوضه بخشی ازشهرک سامانیان به قرقیزستان برای حل اختلافات مرزی

مقامات تاجیکستان برای حل اختلافات مرزی معاوضه بخشی ازشهرک سامانیان ناحیه اسفره را به قرقیزستان پیشنهاد کرد.

منابع حکومت تاجیکستان اعلام کردند برای حل اختلافات مرزی و درپاسخ به طرح طرف قرقیزستانی درباره معاوضه دومنطقه این کشور، زمینهای میان فرمانداری چارکوه و بخشی ازشهرک سامانیان را به کشورهمسایه پیشنهاد کردند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل ازسامانه آسیا پلوس، مقامات حکومتی درتاجیکستان می گویند که درحال بررسی پیشنهاد طرف قرقیزستان مبنی برواگذاری مناطق " آریک آستا "  درروستای آقسای و " سمرقندی" درروستای سمرقندی ناحیه باتکند به تاجیکستان هستند. 

  اکنون 200 خانوار تاجیک درشهرک سامانیان زندگی می کنند.

اما نعمت الله میرسیداف تحلیلگرتاجیک که خود متولد این منطقه است می گوید که اگر دو طرف دراین مورد به توافق نهایی برسند شاید با جابجایی ساکنان این مناطق ازشدت اختلافات کم شود. 

او گفت: حدود30 سال است که ساکنان این مناطق برسرراههای ارتباطی، چراگاهها ومنابع آب با هم اختلاف دارند.

نعمت الله میرسیداف تحلیلگرتاجیک معتقد است که بایددو موضوع مهم حل شود نخست این که برای ساکنان مناطقی که به قرقیزستان واگذارمی شود، باید یا منزل مسکونی یا زمین ومنابع مالی کافی برای ساخت خانه های جدید اعطا شود،ودوم این که تاسیسات فراوان و پیشرفته آبیاری زمینهای فرمانداری چارکوه ناحیه اسفره درصورت معاوضه زمین دراختیارقرقیزستان قرارمی گیرد،ازاین رو برای جلوگیری ازسوء استفاده طرف قرقیزستانی ازاین تاسیسات به عنوان ابزارفشاربه  کشاورزان وباغداران تاجیک باید تضمین کتبی از مقامهای دولتی طرف قرقیزی گرفته شود که مانع انتقال اب برای استفاده ساکنان فرمانداری چارکوه نشوند.

 

کلیدواژه

کامنت